Co to znaczy, że światło jest "miękkie"? Nauka zna odpowiedź

Co to znaczy, że światło jest "miękkie"? Nauka zna odpowiedź
Marcin Falana

19.03.2018 10:31, aktual.: 26.07.2022 18:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jako fotografowie, często słyszymy, że "światło jest miękkie". Ale co to właściwie znaczy? Większość z nas widziała przykłady na własne oczy. Teraz z pomocą przychodzi nauka! Zobaczcie ten krótki filmik, w którym wszystko jest wytłumaczone jak należy.

Miękkie światło bardzo często stosujemy do fotografowania portretów i przedmiotów, szczególnie jeżeli zależy nam ładnym oświetleniu bez ostrych przejść i krawędzi cienia. Najczęściej do jego otrzymania wykorzystujemy softboxy albo powierzchnie rozpraszające - srebrne lub białe. Jednak co to jest "miękkie światło"? Czy da się je zmierzyć i porównać?

Miękkie oświetlenie zależy od dwóch czynników: odległości w jakiej znajduje się źródło światła od oświetlanego obiektu oraz od wielkości samego źródła - im większe, tym otrzymamy bardziej miękkie oświetlenie. Dlatego fotografowie studyjni, jeżeli chcą osiągnąć taką charakterystykę, zakładają na lampy softboxy i świecą nimi z bliska. Te dwa parametry mają bezpośredni wypływ na jakość światła, jakie dociera do naszego obiektu.

Na filmiku Cinematography Database mamy do czynienia z bardziej naukowym podejściem do charakterystyki miękkiego światła. Kąt bryłowy, to trójwymiarowy odpowiednik kąta płaskiego, który pozwala określić poziom miękkości źródła światła w stosunku do oświetlanego obiektu.

Jest to ciekawe spojrzenie na to, co naprawdę mamy na myśli, gdy mówimy o miękkości światła i dlaczego źródła światła, o różnych rozmiarach umieszczone w odpowiednio różnej odległości, mogą nadal dawać taką samą miękkość.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)