Po co Canonowi matryca o rozdzielczości 250 megapikseli?
Canon pracuje nad matrycą o rozdzielczości 250 Mpix w rozmiarze APS-H, jednak szybko nie zobaczymy jej w aparatach.
Produkcja matryc cyfrowych to niełatwe zadanie. Koszt matryc, szczególnie tych większych stanowi dużą część kosztów samego aparatu. Canon jako jedna z nielicznych firm produkuje matryce do swoich aparatów.
Inżynierowie Canona pracują nad matrycą CMOS APS-H (ok. 29,2 x 20,2 mm), która zostanie wyposażona w ok. 250 mln pikseli (19580 x 12600 pikseli). Nowa matryca CMOS będzie mniejsza od pełnoklatkowego sensora 35 mm i zaoferuje największą dostępną na świecie liczbę pikseli.
Nowa matryca zainstalowana w aparacie pozwoliła zarejestrować materiał, na którym można było rozpoznać boczne oznaczenia samolotu, który znajdował się w odległości mniej więcej 18 km od miejsca ustawienia sprzętu.
W matrycach CMOS zwiększenie liczby pikseli skutkuje wzrostem objętości sygnału, co może powodować problemy, takie jak opóźnienie sygnału i niewielkie rozbieżności czasowe. Nowo opracowana przez Canon matryca CMOS, mimo że oferuje bardzo dużą liczbę pikseli osiąga jednocześnie ultrawysoką prędkość odczytu sygnału, która wynosi 1,25 mld pikseli na sekundę. Takie parametry osiągnięto dzięki miniaturyzacji obwodów i zastosowaniu ulepszonej technologii przetwarzania sygnału.
Matryca pozwala nagrywać materiał wideo z ultrawysoką rozdzielczością przy prędkości 5 klatek na sekundę. Oprócz dużej liczby pikseli, zastosowano sprawdzone technologie Canon, aby dopasować architekturę matrycy do zminiaturyzowanych pikseli, które dostarczają obraz o wysokiej czułości i z niskim poziomem szumów.
Materiał wideo zarejestrowany za pośrednictwem aparatu wyposażonego w ok. 250-megapikselową matrycę CMOS osiąga rozdzielczość 120-krotnie wyższą niż Full HD (1920 x 1080 pikseli) i aż 30-krotnie wyższą niż 4K (3840 x 2160 pikseli). Doskonała jakość, jaką oferuje matryca pozwala kadrować i powiększać obraz podczas nagrywania, ale bez utraty rozdzielczości obrazu i ostrości.
Canon rozważa zastosowanie tej technologii w specjalistycznych rozwiązaniach z zakresu nadzoru i zapobiegania przestępczości, narzędziach pomiarowych o ultrawysokiej rozdzielczości, a także w innym sprzęcie dla branży przemysłowej czy w rozwiązaniach z zakresu wizualizacji. Wygląda więc na to, że nie zobaczymy jej w aparatach fotograficznych.