Matryca Sony Exmor RS IMX230 –AF z detekcją fazy do smartfonów

Matryca Sony Exmor RS IMX230 –AF z detekcją fazy do smartfonów

Matryca Sony Exmor RS IMX230 –AF z detekcją fazy do smartfonów
Krzysztof Basel
20.11.2014 07:01

Sony nie zwalnia tempa. Japoński producent właśnie zapowiedział wprowadzenie na rynek nowego sensora CMOS o przekątnej 1/2.4 cala do wykorzystania w smartfonach. Matryca ma mieć system AF działający w oparciu o detekcję fazy – technologię do tej pory zarezerwowaną dla aparatów fotograficznych.

Sensor Sony Exmor RS IMX230 o rozdzielczości 21 megapikseli ma umożliwić wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 5344 x 4016 px, nagrywanie filmów 4K z prędkością 30 kl./s, 1080p. przy 60 kl./s i w zwolnionym tempie 120 kl./s przy 720p. Dodatkowo, sensor ma dawać możliwość wykonywania zdjęć oraz filmów 4K przy użyciu funkcji HDR. Głównym wyróżnikiem matrycy ma być jednak system AF bazujący na detekcji fazy przy użyciu 192 punktów AF. Według producenta nowy system ma gwarantować o wiele szybsze ustawiania ostrości oraz śledzenie poruszających się obrazów.

Obraz

Tak kompaktowe rozmiary przy tak imponujący możliwościach są możliwe do osiągnięcia dzięki temu, że wszystkie elementy światłoczułe oraz elektronika są ułożone warstwami.

Nowa matryca ma być dostępna w kwietniu 2015 r. Wiele serwisów technologicznych spekuluje, że sensor zostanie wykorzystanie nie tylko w nowym, flagowym smartfonie Sony, ale także następcy iPhone’a 6.

Obraz

Sensor Sony Exmor RS IMX230 zapowiada się naprawdę interesująco i może stanowić ważny krok naprzód w rozwoju fotografii mobilnej. Nowa technologia może przynieść lepszą jakość zdjęć, ale także rozwiązać jeden z mankamentów aparatów w smartfonach, czyli często powolny i stosunkowo mało skuteczny AF. Co sądzicie, czy ta matryca w połączeniu z wysokiej klasy smartofnem będzie prawdziwym zabójcą kompaktów? Więcej informacji o sensorze znajdziecie na stronie Sony.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)