Maurice Tillet. Łagodny olbrzym, który zainspirował twórców Shreka

Maurice Tillet. Łagodny olbrzym, który zainspirował twórców Shreka

Maurice Tillet. Łagodny olbrzym, który zainspirował twórców Shreka
Konrad Siwik
29.05.2022 10:27, aktualizacja: 26.07.2022 13:17

Niemal każde dziecko na świecie zna film animowany o Shreku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że inspiracją dla twórców zielonego ogra był Maurice Tillet – wrestler znany pod pseudonimem ringowym jako Francuski Anioł. Słynął on ze swojego nietypowego wyglądu, ale również wielkiego serca.

Wygląd ogra Shreka, tytułowego bohatera mistrzowskiego filmu wytwórni DreamWorks, został zainspirowany postacią Maurice'a Tilleta – francuskiego zapaśnika, u którego zdiagnozowano akromegalię. Choroba spowodowała u niego nieproporcjonalnie duży przyrost kości, zwłaszcza kości twarzy. Gdyby nie fotografie, które zachowały się po tym wybitnym człowieku, Shrek mógłby wyglądać zupełnie inaczej lub – co gorsza – w ogóle nie powstać.

Maurice Tillet był zapaśnikiem znanym jako Francuski Anioł. Urodził się w 1903 r. w Rosji, ale we francuskiej rodzinie. Jego ojciec pracował jako robotnik, a matka uczyła francuskiego w szkole. W momencie wybuchu rewolucji rosyjskiej i po śmierci ojca Maurice wraz z matką powrócili do Francji.

Obraz

W dzieciństwie Maurice miał tak delikatne rysy, że mówiono o nim, iż jest piękny niczym anioł. Jednak gdy miał zaledwie 17 lat, zdiagnozowano u niego akromegalię i od tego momentu jego wygląd zaczął się zmieniać. Rówieśnicy często wyśmiewali go z powodu nieproporcjonalnego ciała i twarzy.

Maurice starał się nie zwracać uwagi na obelgi. Kontynuował naukę, zapisując się na uniwersytet. Był bystrym nastolatkiem o przenikliwej inteligencji. Studiował w Paryżu, a następnie ukończył prawo na Uniwersytecie w Tuluzie. Jego marzeniem było zostać prawnikiem. Tak się jednak nie stało. Maurice wstąpił do francuskiej marynarki wojennej, w której pozostał przez około pięć lat. Rozwijał również pasję do rugby.

Obraz

Punkt zwrotny nastąpił w 1937 r. Maurice poznał Carla Pojello, zawodowego zapaśnika, który przekonał go do rozpoczęcia kariery w świecie wrestlingu. Maurice okazał się fenomenem także w tej dziedzinie. Został mistrzem świata w zapasach, utrzymując tytuł przez 19 miesięcy i pozostając niepokonanym. Do tego należy dodać również tytuł mistrza świata w wadze ciężkiej.

Mimo sukcesów Maurice był bardzo powściągliwym, nieśmiałym człowiekiem, który nie lubił być w centrum uwagi. Był też osobą kulturalną, inteligentną i uwielbiał się uczyć. Mówiono, że znał aż 14 języków. Francuski Anioł stanął po raz ostatni na ringu w 1953 r. w Singapurze. Niestety swoją karierę zapaśniczą zakończył porażką. W tym okresie jego choroba osiągnęła już szczyt. Zmarł w 1954 r. w wieku zaledwie 50 lat.

Obraz

Nie ulega wątpliwości, że DreamWorks inspirował się Tilletem, choć oficjalne potwierdzenie ze strony wytwórni nigdy nie nastąpiło. Nie tylko wygląd zewnętrzny łączy Maurice’a i Shreka. Obaj mają nieśmiały charakter, ale jednocześnie miłość i dobroć w sercu. A dzięki zielonemu ogrowi każdy ma szansę poznać historię Francuskiego Anioła.

Obraz

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)