Mgławica Trójlistna Koniczyna na zjawiskowym zdjęciu. Zrobił je miłośnik astrofotografii

Martin Pugh jest pasjonatem fotografowania ciał niebieskich. Jedno z jego zdjęć jest naprawdę wyjątkowe. Pokazuje ono mgławicę Trójlistna Koniczyna w pełnej okazałości. Wspaniałe kolory oraz trójwymiarowość zachwycają od pierwszego spojrzenia.

Mgławica Trójlistna Koniczyna (M20).
Mgławica Trójlistna Koniczyna (M20).
Źródło zdjęć: © Facebook | Martin Pugh
Marcin Watemborski

Martin Pugh interesuje się astrofotografią od 1999 r., gdy po raz pierwszy spróbował swoich sił w tej niezwykłej dziedzinie. Po przeprowadzeniu się do Australii kupił nowy sprzęt i na dachu swojego domu zbudował osobiste obserwatorium. Jego kadry są tak dobre, że NASA aż 55 razy wybrała je Astronomicznym Zdjęciem Dnia (Astronomy Picture of the Day, APOD).

Jedno z ostatnich zdjęć tego entuzjasty badania kosmosu przedstawia mgławicę Trójlistna Koniczyna, oddaloną od Ziemi od 2,2 do 9 tys. lat świetlnych. Dokładna odległość nie jest znana. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Strzelca i rozciąga się na ok. 20 lat świetlnych. W kontekście wieku kosmosu ta mgławica jest bardzo młoda, bo ma ok. 300 tys. lat. Obiekt został odkryty przez Charlesa Messiera w 1764 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić monitor mobilny ViewSonic VG1655?

Wspaniałe zdjęcie M20 (NGC 6514) prezentuje tę mgławicę emisyjną w przepiękny sposób. Warto zwrócić uwagę, że jest to obszar gwiazdotwórczy, a sam obiekt jest powiązany z gromadą otwartą. Fotografia przedstawia pocięte pasmo mgławicy, co zostało doskonale przedstawione. Bez problemu można wyróżnić trzy "listki" o intensywnym kolorze.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)