Microsoft w końcu zadbał o podgląd RAW‑ów na Windowsie

Microsoft w końcu zadbał o podgląd RAW-ów na Windowsie
Źródło zdjęć: © Microsoft
Anna Rymsza

07.06.2019 07:32, aktual.: 26.07.2022 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

System Windows 10 domyślnie nie jest w stanie generować podglądu RAW-ów. W Eksploratorze i aplikacji Zdjęcia nie zostaną pokazane ich miniaturki. Jednak jest na to sposób - prosty i darmowy!

Microsoft ma rozwiązanie dla fotografów, którzy potrzebują móc przeglądać RAW-y z różnych aparatów w menedżerze plików i innych programach. To rozszerzenie Raw Image Extension.

Raw Image Extension

Raw Image Extension jest dostępny za darmo w Microsoft Store. Można go zainstalować na Windowsie 10 z aktualizacją z maja 2019 (wersja 1903). Po instalacji w Eksploratorze Plików i aplikacji Zdjęcia zobaczysz podgląd zdjęć i wszystkie zapisane w pliku metadane.

Obraz

Według opisu ze strony Microsoftu, wtyczka pozwala przeglądać RAW-y z wielu aparatów ze średniej i wyższej półki. To bardzo lakoniczne stwierdzenie, ale więcej na ten temat powie opis biblioteki, z której korzysta Raw Image Extension.

Rozszerzenie powstało na bazie projektu LibRaw z otwartym źródłem. To uniwersalna biblioteka dekodująca cyfrowe negatywy, ciesząca się dobrą opinią. Korzystają z niej też inne programy open source i komercyjne, na przykład digiKam.

Listę obsługiwanych aparatów znajdziesz na stronie LibRaw.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)