Miesiąc Fotografii w Krakowie 2010 już od jutra

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2010 już od jutra

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2010 już od jutra
Ola Błażowska
06.05.2010 06:58, aktualizacja: 01.08.2022 15:21

Wczoraj informowaliśmy Was o rozpoczynającym się właśnie Fotofestiwalu w Łodzi. Życie wielbiciela fotografii jest jednak w Polsce trudne i wymaga ciężkich decyzji. W tym samym czasie zaczyna sie bowiem w Miesiąc Fotografii w Krakowie. Dla tych, którzy potrafią się rozdwoić, albo bliżej im do Krakowa, przedstawiamy ważniejsze wydarzenia imprezy.

W tym roku krakowska impreza koncentruje się na sztuce fotograficznej Wielkiej Brytanii. W ramach głównego nurtu zaprezentowanych zostanie 11 wystaw, m.in. "Fakty z życia. Fotografia brytyjska 1974-1997", "W tym miejscu nie ma nic - projekt kuratorski Jasona Evansa", wystawy indywidualne artystów takich jak: Anne Fox, John Stezaker, Mark Power, Adama Broomberg i Olivier Chnarin, Jeremy Millar, Lisa Byrne i Kalev Erickson. Połączone w całość, wydarzenia te dadzą obraz współczesnej Anglii, jej społeczeństwa, dzisiejszych problemów i przemian, którym się poddaje. Kuratorzy zwrócą uwagę widzów jednak też na to, co dziś jest już historią. Opowie o tym wystawa "Fakty z życia...", na której zaprezentowane zostaną fotografie Tony?ego Ray-Jonesa - prekursora brytyjskiego dokumentu społecznego.

Atrakcjami towarzyszącymi wydarzeniu z głównego nurtu, będzie m.in. wręczenie dwóch europejskich nagród fotograficznych - sittcomm.award (skierowanej do profesjonalistów z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej), oraz Sekcji Show Off. Sekcja jest częścią Miesiąca skierowaną w stronę młodych twórców. Spośród ponad 400 nadesłanych projektów, grono kuratorskie w składzie Kuba Dąbrowski, Mikołaj Komar, Jacek Poremba, Karol Radziszewski i Tomek Sikora, wybrało po dwa, które zdecydowali się pokazać w ramach Sekcji Show Off. Przez czas poprzedzający otwarcie krakowskiego festiwalu, próbowali wraz z artystami wypracować najlepszy sposób ekspozycji dla danego cyklu. Dlatego Sekcja jest szczególnie interesująca dla widzów - pokazuje rzeczy nowe, a w dodatku zaprezentowane w nietypowy sposób. Zapraszamy do przejrzenia prac artystów biorących udział w Sekcji Show Off.

Oczywiście w czasie trwania Weekendu Głównego (nadchodzący weekend) odbędzie się wiele innych, towarzyszących atrakcji, m.in.Slide Nite (w sobotę), czyli plenerowy pokaz slajdów w zaułkach Kazimierza.

Wstęp na niemal wszystkie wystawy Miesiąca Fotografii (z wyjątkiem Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego i Międzynarodowego Centrum Kultury) jest bezpłatny. Festiwal potrwa do 30 maja.

Źródło: photomonth.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)