Miesiąc Fotografii w Krakowie 2016 rozpoczął się pod hasłem „Kryzys? Jaki kryzys?!"

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2016 rozpoczął się pod hasłem „Kryzys? Jaki kryzys?!"

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2016 rozpoczął się pod hasłem „Kryzys? Jaki kryzys?!"
Źródło zdjęć: © © Aneta Grzeszykowska
Marcin Watemborski
17.05.2016 08:38, aktualizacja: 26.07.2022 19:04

Jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Polsce oraz całej Europie jest krakowski Miesiąc Fotografii. W tegorocznej edycji pod hasłem „Kryzys? Jaki kryzys?” będzie można zobaczyć wiele wartościowych prac.

Tematem przewodnim 14. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w europejskim świecie fotografii, jest „kryzys”. Kuratorem programu jest niemiecki antropolog kultury - Lars Willumeit.

Hasło „Kryzys? Jaki kryzys?” jest nawiązaniem do współcześnie panującej na świecie sytuacji gospodarczo-politycznej, w której wspomniany kryzys nie jest już stanem przejściowym, a permanentnym. Obecnie ludzie muszą zmagać się z trudnościami w każdej dziedzinie życia – politycznej, ekonomicznej, ekologicznej, migracyjnej w przestrzeni prywatnej, publicznej i globalnej. Problemy dotyczą również poczucia tożsamości, zaufania, czy zagadnienia indywidualności w „globalnej wiosce”.

Krakowski miesiąc fotografii trwa od 12 maja, a zakończy się 12 czerwca. W ramach festiwalu można zobaczyć łącznie aż 17 wystaw oraz indywidualne prace 26 artystów i 5 kolektywów fotograficznych.

Obraz
© © Paul Graham

Swoje prace zaprezentuje m.in. Paul Graham, twórca projektu Nowa Europa, który opowiada historię kryzysu wartości europejskich. Dalej widzowie będą mogli podziwiać twórczość szwajcarskiego artysty Yanna Mingarda, który podjął się tematyki sposobów zbierania, przechowywania i klasyfikowania próbek biologicznych oraz informacji cyfrowych. Wykonał on zdjęcia w 21 różnych miejscach i sklasyfikował w 4 kategoriach: Rośliny, Zwierzęta, Ludzie oraz Dane.

Obraz
© © Max Pinckers

Anna Grzeszykowska porusza trudny temat niedopasowania jednostki oraz ról, jakie ma do odegrania ludzkie ciało. Jej wystawę będzie można zobaczyć w MOCAK-u. Tam również pojawią się prace Maxa Pinckersa, najmłodszego w historii kandydata do bycia członkiem agencji Magnum. W swoim projekcie fotograf porusza tematykę trudnej, zakazanej w indyjskiej kulturze kastowej, miłości. Kryzys, którego historii podejmuje się Pinckers, dotyczy klasycznej fotografii dokumentalnej w kontekście fotografii ślubnej na podstawie własnych zdjęć, wycinków z gazet oraz notatek.

Obraz
© Yann Mingrad

Na wystawie zbiorowej pod kuratelą Iris Sikking zostanie zaprezentowane 6 projektów traktujących o tematyce: handlu heroiną, ludobójstwa i migracji. Nie będą to klasyczne fotoreportaże, lecz uwspółcześnione ich wersje przedstawione w multimedialnej formie, co jest nawiązaniem do kryzysu w branży mediów XXI wieku. Zdjęcia zostaną uzupełnione o nagrania radiowe, filmy z YouTube oraz archiwalne ilustracje.

O kryzysie dziennikarstwa w dobie mediów cyfrowych opowie kolektyw #Dysturb, który za pomocą ścian budynków oraz nośników reklamowych zmusi mieszkańców Krakowa do konfrontacji z globalnymi aktualnościami, które często są spychane na margines przez media masowe.

Obraz
© © Sputnik

Podczas tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie szczególnie zaznaczona została praca również innych kolektywów fotograficznych. Polski Sputnik przedstawi instalację dotyczącą autonomii obrazu na podstawie zdjęć przygotowań oraz samych podróży do byłych krajów związkowych ZSRR. Oprócz tego pojawią się wystawy kolektywów: szwedzkiego Klara Källström & Thobias Fäldt, holendersko-hiszpańskiego Werker Magazine i włoskiego Discipula. Wspólnym mianownikiem wszystkich z nich jest przekonanie, że interpretacja obrazu zależy od kontekstów społecznych, politycznych i przekonań odbiorców.

Więcej informacji na temat MFK znajdziecie na stronie internetowej festiwalu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)