Miesiąc fotografii w Krakowie już w maju!
Zbliża się wiosna a z nią większa ochota i częstsza możliwość wychodzenia z domów. Można się będzie ulokować w równie przyjemnych i kameralnych warunkach, równocześnie obcując ze sztuką. W maju bowiem, w dniach od 6 do 31 rusza kolejna już 6 edycja ?Miesiąca Fotografii w Krakowie?. Dla chętnych przygotowane zostanie kilkadziesiąt wystaw w najbardziej znanych miejskich galeriach, popularnych ostatnio zaadaptowanych przestrzeniach industrialnych jak również pubach, kawiarniach oraz mieszkaniach prywatnych właśnie.
Bogata oferta najróżniejszych fotografii znanych bardziej lub mniej twórców przyciąga odwiedzających z całej Polski a także tych przypadkowych i specjalnie przybywających turystów. O festiwalu mówi się, że jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Europie i największych w Polsce.
To fakt, rok temu niemal każdy lokal w mieście nosił ślady festiwalu. Bo to jak nie wisiały w nich zdjęcia, to odbywały się spotkania z autorami prac, dyskusje, warsztaty fotograficzne, seminaria. Organizatorzy zadbali by wiele się działo. A i w tym roku na pewno nie będzie tych atrakcji mniej.
Powstała Rada Programowa, która przyjmuje zgłoszenia, a te najciekawsze zostaną włączone do tematycznej części programu. Jej motywem przewodnim jest w tym roku ?Młodość? i związane z nią zjawiska na przykład przedłużania życia związane z wpływem techniki i medycyny.
Natomiast gościem specjalnym festiwalu będzie?Polska, która zostanie pokazana w aspekcie historycznym (wystawa zbiorowa), przez wystawy indywidualne z różnych okresów, po dokonania współczesnych fotografików. To wszystko w ramach przybliżenia i oceny stanu polskiej sztuki fotograficznej w konfrontacji z zza granicą.
?Tkanka miejska? to kolejny wdrażany z sukcesem pomysł twórców festiwalu. To celowe wykorzystywanie murów, ulic, przestrzeni industrialnej i publicznej na potrzeby wystawowe. Daje to szanse lepszego poznania Krakowa, mapa miejsc gdzie czekać na nas będą zdjęcia jest wypełniona po brzegi. Warto wspomnieć jeszcze o offowej części festiwalu, skierowanej do młodych i początkujących twórców. Istotne jest to, że wstęp w większości przypadków jest bezpłatny, a jeśli już to będzie to koszt 2-7 złotych, na namierzenie i zwiedzenie około 40 wystawowych punków trzeba zarezerwować 4 dni.
Szczegóły programu przedstawimy już wkrótce. Póki co odsyłamy do strony festiwalu: www.photomonth.com