Miesiąc Fotografii w Krakowie – na co czekam w tym roku?

Miesiąc Fotografii w Krakowie – na co czekam w tym roku?

© Peter Lindbergh
© Peter Lindbergh
Olga Drenda
09.04.2013 06:50, aktualizacja: 26.07.2022 20:17

Tegoroczny Miesiąc Fotografii promuje bojowe hasło: „Szykuj się!”, a organizatorzy zdradzają, że motywem przewodnim w tym roku będzie moda.

„Szykuj się!” - tak organizatorzy tegorocznego Miesiąca Fotografii zachęcają nas do czujnego oczekiwania na maj. W tym roku majowy Kraków będzie miastem mody – bo to ona będzie motywem przewodnim festiwalu. Moda to nie jest mój ulubiony temat, ale na szczęście z materiałów Fundacji Sztuki Wizualnej wynika, że organizatorzy postanowili potraktować sprawę po swojemu. Dzięki temu festiwal zapowiada się ciekawie.

Tradycyjne gusta zaspokoi wystawa Nicka Knighta i kolekcja F.C. Gundlacha, a w niej the best of dwudziestowiecznej fotografii mody: Penn, Newton, Avedon. Spore zamieszanie może wywołać wystawa Waltera Pfeiffera, szwajcarskiego fotografa, o którym mówi się, że ukształtował realistyczno-niedbały język fotografii ostatnich lat. Jego prace miały wpłynąć na Juergena Tellera czy Ryana McGinleya. Ja na pewno wybiorę się na wystawę Tadeusza Rolkego i – ze względu na mój sentyment do fotografii lat 90. - Corinne Day.

[solr id="fotoblogia-pl-63005" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1908,wiecznie-mlody-tadeusz-rolke-inspiracja" _mphoto="tumblr-mb2rhgxqra1qmvhif-477ee5e.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2776[/block]

W Sekcji Eksperymentalnej Miesiąc zdecydowanie pojechał po bandzie, publikując 200-stronicowy magazyn „Maj”. Stworzona przy udziale różnych osobistości świata polskiej mody (m.in. Marcin Różyc, Zuza Krajewska) publikacja zapowiada się na kolekcjonerską, pełną przewrotnej grafiki i modnych neonowych kolorów cegłę w rodzaju „i-D Magazine”.

Na razie można podejrzeć internetową zajawkę magazynu, z której wynika na razie, że w środku znajdziemy dużo o ulotnych fenomenach Internetu (Tumblr, #seapunk), zdjęcia odkrycia jednej z poprzednich edycji Miesiąca – bardzo zdolnej Yulki Wilam i gościnne występy ukraińskiego duetu fotografów Synchrodogs. Strona kojarzy mi się z wpływowym internetowym magazynem DiS, ale podejrzewam, że drukowana wersja będzie inna – jestem ciekawa rezultatów.

© Walter Pfeiffer
© Walter Pfeiffer

Moją ulubioną sekcją jest tradycyjnie ShowOFF, w ramach której młodzi fotografowie realizują zadany temat pod okiem doświadczonych mentorów. Dotychczas za każdym razem znajdowałam dla siebie coś interesującego (w zeszłym roku np. zdjęcia Dawida Misiornego). Jak będzie w tym roku? Zobaczymy – przyznaję, że wytypowane przez jury nazwiska nie są mi jeszcze dobrze znane, ale będę mieć oczy szeroko otwarte.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)