Miliard dolarów odszkodowania w pozwie przeciw Getty Images

Miliard dolarów odszkodowania w pozwie przeciw Getty Images

Miliard dolarów odszkodowania w pozwie przeciw Getty Images
Źródło zdjęć: © © Keith Cooper / [Flickr](https://www.flickr.com/photos/cooperweb/)
Mikołaj Rożek
28.07.2016 09:28, aktualizacja: 26.07.2022 18:56

Fotografka Carol M. Highsmith wystosowała pozew przeciwko Getty Images za niewłaściwe użycie jej zdjęć. Przekazała je Bibliotece Kongresu, gdzie zostały udostępnione w domenie publicznej.

Carol M. Highsmith zajmuje się fotografią od wczesnych lat osiemdziesiątych XX wieku. W swojej pracy skupiła się na dokumentacji miejsc w Stanach Zjednoczonych, które stanowią o kulturze i dziedzictwie Ameryki, są jej symbolami, a także podatne są na zniszczenie przez czas i ludzi. Od 1992 roku zaczęła przekazywać swoje prace Bibliotece Kongresu, aby stworzyć archiwum dostępne bezpłatnie dla wszystkich Amerykanów.

Obraz
© © Carol M. Highsmith's America/Library of Congress

Szacunkowo, kolekcja przekazana przez Carol M. Highsmith do domeny publicznej, może osiągnąć imponujący rozmiar 100 000 zdjęć. Jest to największy zbiór prac pojedynczego fotografa, jaki znajduje się w Bibliotece Kongresu.

Obraz
© © Carol M. Highsmith's America/Library of Congress

Niemałym zaskoczeniem dla fotografki był list od agencji Getty Images z wezwaniem do zapłaty za jej własne zdjęcie umieszczone na jej stronie internetowej. Wyszło na jaw, że Getty bez zgody autorki, która nie zrezygnowała ze wszystkich praw autorskich, pobierało opłaty licencyjne za 18 755 zdjęć jej autorstwa. Highsmith domaga się odszkodowania w kwocie miliarda dolarów.

Obraz
© © Carol M. Highsmith's America/Library of Congress

Na tym nie koniec - agencja podobne listy wysłało do innych ludzi używających zdjęć Highsmith na zasadach domeny publicznej. Nie po raz pierwszy Getty Images staje się bohaterem takiej sytuacji. W 2010 roku użyli bez pozwolenia zdjęcie Daniela Morela zrobione podczas trzęsienia ziemi w Port au Prince na Haiti. Fotografia znalazła się na pierwszych stronach gazet w wielu krajach świata, bez wskazania autora. W procesie przeciwko Getty, Daniel Morel wygrał 1 200 000 dolarów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)