Miliard megapikseli, 200 matryc CCD i najbardziej szczegółowa mapa gwiazd
ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna, prowadzi misję Gaia. Jej zadaniem jest stworzenie nowej mapy gwiazd Drogi Mlecznej. W ten sposób otrzymamy najbardziej szczegółowy obraz naszej galaktyki, jaki dotychczas stworzono. Służy do tego największy aparat cyfrowy w całym Układzie Słonecznym.
04.05.2018 | aktual.: 04.05.2018 10:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Misja Gaia została rozpoczęta w grudniu 2013 roku w Kourou w Gujanie Francuskiej. Była to przełomowa chwila, ponieważ naukowcy rzucili sobie ogromne wyzwanie – stworzenie najbardziej szczegółowej mapy gwiazd Drogi Mlecznej, jaka dotychczas powstała.
Do zrobienia tego, ESA wykorzystuje urządzenie, które nazywa ”największym aparatem fotograficznym w Układzie Słonecznym”. Ma ono rozdzielczość miliarda pikseli i zostało stworzone z ponad 200 matryc CCD.
360° view of Gaia's sky
Pod koniec kwietnia 2018 roku został dostarczony nowy materiał fotograficzny, na bazie którego ESA mogła określić szczegółowe położenie oraz ruch ponad 1,3 miliarda gwiazd. Dla porównania – w maju 2016 roku dane te dotyczyły zaledwie 2 milionów gwiazd. Zebrane informacje dotyczą jasności i koloru ciał niebieskich oraz ich stałego zmieniania się w czasie. Dodatkowo pojawiły się dane na temat temperatur. To niesamowity krok naprzód!
Najnowszy zebrany materiał będzie stanowił podstawę badań dla naukowców z całego świata przez najbliższe lata. Misja Gaia ma pomóc zrozumieć nam, jak działa wszechświat, a przynajmniej nasza galaktyka. Timo Prusti z ESA mówi, że ”Gaia ujawnia nowe szczegóły na temat okolic Słońca, czyli regionu, który myśleliśmy, że rozumiemy najlepiej”.
Początkowo projekt miał trwać do połowy 2019 roku, lecz obecnie misja została wydłużona do 2020 roku. Możliwe jest, że ten czas jeszcze znacznie się rozszerzy. Póki co – możecie zobaczyć tę szczegółową mapę oraz filmy 360 stopni na stronie ESA.