Miliardy świetlików rozświetliły noc. Cały las jarzył się na żółto-zielono

Miliardy świetlików rozświetliły noc. Cały las jarzył się na żółto-zielono
Źródło zdjęć: © © Sriram Murali / Anamalai Tiger Reserve Forest Department
Konrad Siwik

16.05.2022 16:33, aktual.: 17.05.2022 07:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pewien fotograf wykonał oszałamiające zdjęcia i filmy, na których widać miliardy synchronicznie migających świetlików rozświetlających rezerwat przyrody w Indiach.

Sriram Murali, fotograf i inżynier oprogramowania, który jest ekspertem w dziedzinie zanieczyszczenia światłem i świetlików, w kwietniu 2022 roku odwiedził wraz z pracownikami służb leśnych rezerwat Anamalai Tiger Reserve (ATR) w Indiach, aby zaobserwować zsynchronizowane miganie świetlików.

Owady te mają pod odwłokiem specjalne narządy świetlne, które pobierają tlen, a następnie za pomocą specjalnych komórek łączą ten pierwiastek ze związkiem emitującym światło, zwanym lucyferyną, w celu wytworzenia charakterystycznego blasku. Mówi się, że ten sposób wytwarzania światła jest w 100 proc. wydajny i nie powoduje powstawania produktów odpadowych.

Obraz
© © Sriram Murali / Anamalai Tiger Reserve Forest Department

"Bioluminescencyjny świat Pandory w Avatarze może być fikcją, ale w Rezerwacie Tygrysów Anamalai zjawisko to jest prawdziwe" – pisze grupa. "Każdego roku latem miliardy świetlików, synchronicznie migających w nocy, zamienia ten dziewiczy rezerwat leśny w dywan zieleni. Owady te rywalizują z tygrysami i słoniami, które nazywają ATR swoim domem".

Murali uchwycił miliardy świetlików koordynujących swoje błyski w rozległym lesie. Wykorzystał do tego fotografię z długim czasem naświetlania, aby na pojedynczych kadrach uwiecznić ogromną liczbę ogników. "Niektóre drzewa pulsowały w błyskach, które ukazywały ich strukturę w ciemności. Każde drzewo wydawało się mieć inny wzór migania. Cały las jarzył się na żółto-zielono" – podsumował zespół.

Minmini(fireflies) - Billions of synchronous fireflies at the Anamalai Tiger Reserve

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)