Mimo niewielkiej odległości zrobiliśmy tylko 6 zdjęć Wenus w historii. Dlaczego tak mało?

Zdjęcia z Wenus.
Zdjęcia z Wenus.
Źródło zdjęć: © Rosyjska Akademia Nauk | Ted Stryk
Marcin Watemborski

09.03.2023 14:38, aktual.: 20.01.2024 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wenus to planeta, którą bez większego problemu można dostrzec na niebie – zwłaszcza wieczorem lub wcześnie rano. Od lat jest nazywana "Gwiazdą Poranną". Mimo swojej stosunkowo niewielkiej odległości do Ziemi nie zbadaliśmy jej jeszcze prawie w ogóle. Jedynie cztery statki kosmiczne w historii powróciły z misji badawczych w całości.

Marzenie o podboju kosmosu towarzyszy ludziom od dawna. Współcześnie NASA bada Marsa oraz Jowisza, nie można zapomnieć też o misji Artemis mającej na celu powrót ludzi na Księżyc. Jest jednak coś, co zastanawia wiele osób. Chodzi o Wenus, planetę, która jest bliżej Słońca niż Ziemia. Od nas jest oddalona o 61 milionów kilometrów, czyli niewiele więcej niż Mars (54 mln).

Zdjęcia z Wenus.
Zdjęcia z Wenus.© Rosyjska Akademia Nauk | Ted Stryk

W latach 70. I 80. XX wieku odbyło się kilka misji mających na celu bliższe poznanie Wenus. Jedynie cztery z nich powróciły z misji bez większego uszczerbku w konstrukcji. Podczas historii poznawania tej planety powstało jedynie 6 zdjęć, a co jest jeszcze ciekawsze, zawdzięczamy je radzieckim sondom Wenera (1975 r., 1982 r.). Prześcignęły one w tych dążeniach NASA. Amerykańska agencja zbliżyła się do Wenus dopiero w 2022 roku, lecz nie tak bardzo, jak sowieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na zdjęciach z sond Wenera widać żółte niebo oraz liczne pęknięcia w podłożu. Według ekspertów Wenus może przypominać Ziemię przed drastyczną zmianą klimatu, która skutkowała kompletnym przekształceniem się planety. Zdjęcia, które widzicie zawdzięczamy profesorowi Tedowi Strykowi ze szkoły w Oak Ridge (USA). Nauczyciel zrekonstruował obrazy z radzieckich sond na podstawie danych z Rosyjskiej Akademii Nauk.

Zdjęcia z Wenus.
Zdjęcia z Wenus.© Rosyjska Akademia Nauk | Ted Stryk

Na podstawie tych materiałów pojawia się kilka pytań. Jednym z nich jest to, czy wyścig kosmiczny ponownie nabiera tempa. Idąc dalej, wiele osób zastanawia się, czy w niedługiej przyszłości Rosjanie będą chcieli ponownie stanąć w szranki z USA w kwestii postępów w badaniu kosmosu jak w czasach Zimnej Wojny. Niektórych dziwi to, że zdjęcia ukazały się akurat, teraz gdy sytuacja Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej jest nieciekawa.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)