Miód w kosmosie zachowuje się… nieziemsko!
Agencje kosmiczne często udostępniają filmiki, na których astronauci uczą przez zabawę. Na jednym z filmików CSA (Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej) możecie zobaczyć coś zadziwiającego. Lepki miód zachowuje się w mikrograwitacji naprawdę dziwacznie!
Każdy z nas wie, jaką konsystencje ma miód. Lepka, ciągnąca się substancja idealnie sprawdza się w herbacie, ciastach, sosach i wielu innych rzeczach. Na Ziemi korzystamy często ze specjalnych łyżek. W stanie nieważkości może być to znacznie utrudnione. Zobaczcie na film, przesłany przez Davida Saint-Jacquesa.
Honey in space
Ciecze w mikrograwitacji zachowują się kompletnie inaczej niż na Ziemi. Można powiedzieć, że po prostu latają. Miód ze względu na swoją gęstość jest bardzo specyficzny. Mimo tego, że jeszcze nie poznaliśmy dokładnie zachowania cieczy w stanie nieważkości, te odgrywają bardzo ważną rolę w całej astronautyce. Brak grawitacji nie przeszkadza w tym, by paliwo do satelitów było ciekłe.
Co ciekawe – podczas misji satelity SLOSHAT-FLEVO była badana woda. 33 czystego H2O znalazło się w 87-litrowym zbiorniku. Naukowcy obserwowali jej ruchy i ustalali czy jej przemieszanie się ma wpływ na manewry samego satelity. Istotny był też wpływ Ziemi oraz Księżyca. Chociaż takie doświadczania mogą się wydawać niewinną zabawą, są szalenie ważne. Wszystkie ruchy satelitów muszą być precyzyjnie zaprogramowane, najdrobniejsze przeciążenie może znieść obiekt z jego trajektorii, co może skończyć się niepowodzeniem misji.