Mistrzowie pozowania, czyli najczęściej fotografowane obiekty na świecie [TOP 5]

Mistrzowie pozowania, czyli najczęściej fotografowane obiekty na świecie [TOP 5]

Fot. na lic. CC by Joshua Heineman/Flickr
Fot. na lic. CC by Joshua Heineman/Flickr
Jakub Kaźmierczyk
12.02.2012 16:15, aktualizacja: 26.07.2022 20:38

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie na świecie migawka wyzwalana jest najczęściej? Są takie miejsca i miasta, w których dzieje się to niemal bez przerwy.

W 2010 roku na Uniwersytecie Cornell grupa naukowców postanowiła sporządzić listę najczęściej fotografowanych miast i obiektów. Aby ustalić te miejsca, przeanalizowano ponad 35 mln (!!!) zdjęć z serwisu Flickr. Pod uwagę brane były między innymi dane tekstowe czy tzw. geotagi. Po sześciu miesiącach analiz naukowcy przedstawili swój projekt na madryckiej International World Wide Web Conference i opisali go jako praktyczny sposób na opisywanie ogromnej liczby zdjęć. 

Jestem pod wrażeniem pomysłu i pracy naukowców. Zaprezentowana przez nich lista nie jest zbyt zróżnicowana. Prym wiodą dwa europejskie miasta.

5. Katedra Notre-Dame, Paryż

© Beboy - Fotolia.com
© Beboy - Fotolia.com

Jedna z najbardziej znanych świątyń na świecie m.in. dzięki powieści "Dzwonnik z Notre-Dame" autorstwa Victora Hugo, choć my pewnie bardziej pamiętamy ją z bajki Disneya. W rankingu zajęła piąte miejsce.

  1. Big Ben, Londyn
© sborisov - Fotolia.com
© sborisov - Fotolia.com

Kto nie zna chyba najsłynniejszego zegara na świecie? A dokładniej całej wieży z wielkim dzwonem. Tak, to Big Ben, jeden z symboli Londynu.

3. Tate Modern, Londyn

© Bikeworldtravel - Fotolia.com
© Bikeworldtravel - Fotolia.com

Trzecie miejsce nie jest już takie oczywiste. To słynne muzeum sztuki nowoczesnej (zbiory od 1900 r.) mieści się przy południowym brzegu Tamizy. Po przebudowie w 2000 roku uważane jest za jedno z najciekawszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Trudno się z tym nie zgodzić.

  1. Trafalgar Square, Londyn
© Jaspal Bahra - Fotolia.com
© Jaspal Bahra - Fotolia.com

I znów Londyn! Drugie miejsce zajął wybudowany w 1843 roku plac, upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej Royal Navy w bitwie morskiej pod Trafalgarem. Trafalgar Square to częste miejsce spotkań i zgromadzeń. Po prostu serce miasta.

  1. Wieża Eiffla, Paryż
Fot. na lic. CC by Al Ianni/Flickr
Fot. na lic. CC by Al Ianni/Flickr

Pierwsze miejsce chyba nie jest zaskoczeniem. To symbol Paryża, choć pokusiłbym się o stwierdzenie, że to symbol Francji. Wieża Eiffla, wybudowana na wystawę światową w 1889 roku, miała zostać rozebrana po 20 latach. Konstrukcja ma bardzo burzliwą historię, serdecznie zachęcam do jej bliższego poznania. Na łamach "Rzeczpospolitej" podano, że do 2009 roku wieżę Eiffla odwiedziło ponad 200 mln turystów!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)