Młode bociany uczą się latać na Podlasiu. To niesamowity widok!

Młode bociany uczą się latać na Podlasiu. To niesamowity widok!
Źródło zdjęć: © © Agencja Wschód / FORUM
Marcin Watemborski

15.07.2020 05:49, aktual.: 26.07.2022 14:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lipiec to wyjątkowy czas dla młodych bocianów. Te ptaki na zimę odlatują do Afryki, ale zanim to nadejdzie, muszę się konkretnie podszkolić. Teraz gdy niedawne pisklaki podrosły, zaczęły naukę stylowych lotów. Na Podlasiu odbywa się istny show.

Bociany białe, bo takie spotykamy w Polsce, to duże ptaki brodzące o łacińskiej nazwie Ciconia ciconia. Mają w głównej mierze białe upierzenie z czarnymi piórami na skrzydłach, a dorosłe osobniki cechują się dodatkowo czerwonymi nogami i dziobami. Dorosłe ptaki mają około 110 cm długości, a rozpiętość ich skrzydeł sięga nawet 215 cm.

Bociany, które zamieszkują naszą część Europy, gniazdują tutaj, a na zimę odlatują do Afryki Subsaharyjskiej lub nawet RPA na południu kontynentu. Podczas swoich wędrówek unikają lotów przez Morze Śródziemne, a zamiast tego wybierają podróż przez Lewant lub Cieśninę Gibraltarską ze względu na wznoszące prądy powietrzne. Właśnie to jest podstawą ich lotu, a niestety te prądy nie tworzą się nad wodą.

Obraz
© © Agencja Wschód / FORUM

Dieta bocianów opiera się na przeróżnych zwierzętach, ponieważ ten jest mięsożercą. Wśród jego ulubionych pokarmów znajdziemy owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki i małe ptaki. Większość swojego pożywienia ptaki znajdują na podłożu, wśród niskich traw oraz płytkich wód.

Co ciekawe – bociany są ptakami monogamicznymi, lecz nie dobierają się w pary na całe życie, jak na przykład kaczki. Charakterystyczne dla bocianów są ogromne gniazda, które ptaki uwielbiają budować na znacznych wysokościach. Mogą być one używane nawet przez kilka lat. Samica bociana może przystąpić do lęgu raz w roku, składając 4 jaja, z których po około miesiącu wykluwają się pisklęta. Oboje rodziców wysiaduje jaja i karmi młode. Te natomiast po około 2 miesiącach opuszczają gniazdo, lecz jeszcze przez 3 tygodnie są karmione przez rodziców.

Obraz
© © Agencja Wschód / FORUM

Gdy pisklęta trochę podrosną, rozpoczynają naukę latania, by przygotować się do swojej pierwszej dalekiej zimowej wędrówki. W Polsce wybierają one raczej duże płaskie tereny, na których jest dobra widoczność. Na przedstawionych zdjęciach widać trening przyszłych lotników na Podlasiu w powiecie wysokomazowieckim. Już niedługo ptaki będą gotowe do tego, by wybrać się do gorącej Afryki, a później wrócić do Polski i uwić swoje gniazdka.

Obraz
© © Agencja Wschód / FORUM
Obraz
© © Agencja Wschód / FORUM
Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)