Modelka inspiracją sesji zdjęciowej [poradnik]

Modelka inspiracją sesji zdjęciowej [poradnik]

Angela Lindvall, fot.: Vincent Peters, stylistka Victoria Bartlett, źródło: thefashionistoimages.com
Angela Lindvall, fot.: Vincent Peters, stylistka Victoria Bartlett, źródło: thefashionistoimages.com
Michał Massa Mąsior
13.05.2011 13:10, aktualizacja: 01.08.2022 14:40

Dziś ponownie będzie mowa o pomyśle na zdjęcia. Kiedy przy porannej kawie przeglądam fotograficzne blogi i portale, zauważam, że wielu młodych, niedoświadczonych fotografów popełnia ten sam błąd: źle wybiera modelkę do swojego pomysłu lub fatalnie dobiera pomysł do fotografowanej osoby.

Najpierw pomysł, potem modelka lub najpierw modelka, potem pomysł!Zabrzmiało jak masło maślane? Mam nadzieję, że rozumiecie, o co chodzi. Modelka lub model muszą pasować do pomysłu. Nawet jeśli pracujesz z profesjonalistami, nie masz pewności, że podołają oni Twojemu pomysłowi. Zanim przystąpisz do zdjęć, porozmawiaj z modelką, zapytaj, czy zgodzi się pozować w wymyślony przez Ciebie sposób. Sprawdź, jak bardzo może się otworzyć przed Twoim obiektywem. Potrzebujesz pokazać odrobinę golizny? Nie zakładaj, że każdy profesjonalista/profesjonalistka potrafi to zrobić. Nie wszyscy się na to zgadzają, nie wszyscy do tego pasują. Czasem, pomimo ich chęci, widać, że nie sprawdzają się w takich warunkach.Są zatem dwa wyjścia

Pierwsze wyjście doskonale sprawdza się w sesjach reklamowych, w których pomysł zakłada grupę docelową reklamy, konkretnie ustala jej przekaz. Nie ma wówczas miejsca na chimeryczne modelki albo nie pasujących do pomysłu modeli. Jest plan, do którego trzeba dobrać ludzi. Podobnie jest w przypadku typowych sesji fashion, które z reklamą mają wiele wspólnego.

Dysponując większym budżetem, warto przed zdjęciami zorganizować casting. Znacząco ułatwia to późniejszą pracę, ponieważ minimalizuje możliwość wpadki. Taki casting można też zorganizować w nieco bardziej oszczędnościowy sposób. Przepytaj osoby, które wpadły Ci na myśl. Przedstaw im konkretne założenia, pokaż, jak wygląda pomysł, i dowiedz się, jak się w tym czują, czy są w stanie podołać. Dzięki temu odrzucisz przynajmniej osoby, które nie podejmą się wyzwania. Już samo to ułatwi Ci wybór.

Drugi punkt odnosi się do zdjęć, które wykonuje się dla konkretnej osoby. Tutaj przywołuję bardzo modne ostatnio sesje glamour z cyklu Morning Beauty. W założeniu mają one pokazywać modelki bez wybujałego makijażu, w zastanym świetle, bardzo naturalnie obrazując kobiecość.

Morning Beauty, Coco Rocha, fot.: Greg Kadel, źródło: fashiongonerouge.com
Morning Beauty, Coco Rocha, fot.: Greg Kadel, źródło: fashiongonerouge.com

Musisz najpierw dobrze poznać osobę fotografowaną. Warto spotkać się na kawie, podyskutować - świat tematów jest nieograniczony. To przełamuje barierę, Ty możesz zaskarbić sobie odrobinę sympatii, a modelka nabiera zaufania - pomoże Wam to w zdjęciach. Postaraj się o to, pamiętając, że wciśnięcie spustu migawki jest ostatnim elementem wykonywania zdjęcia przed postprodukcją. Jak wynika z jednego z ostatnich artykułów na Fotoblogii, obróbka nie zawsze załatwi za Ciebie problem ;)

Warto podczas spotkania poruszyć temat planowanych zdjęć. Wesprzyj się fotografiami, które Cię inspirują. Przedstaw pomysł, dokładnie wysłuchaj też modelki/modela - może mieć coś ciekawego do dodania. Może sama/sam ma na siebie jakiś patent?

Morning Beauty, Karolina Kurkova, fot.: Patrick Demarchelier
Morning Beauty, Karolina Kurkova, fot.: Patrick Demarchelier

Zdaję sobie doskonale sprawę, że teraz część z Was myśli: „Mam ochotę zrobić naturalne zdjęcia, a nie planować całą tę szopkę”. Tak jednak musi pracować fotografik. Na daleką podróż przygotowuje sobie sprzęt, mapy, organizuje transport, żywność. Poszukuje też kontaktów. Zdjęcia mody, portrety charakteryzuje coś innego - kontakt z modelem. Bardzo często od tego właśnie kontaktu zależy Twój sukces.

Kate Who?, Kate Moss, fot.: Mario Testino
Kate Who?, Kate Moss, fot.: Mario Testino

Kilka miesięcy temu Mario Testino – jeden z najsłynniejszych fotografów mody - wydał album ze zdjęciami Kate Moss. Myślisz, że bez świetnego kontaktu pomiędzy gwiazdą a Testino powstałby tak genialny album? Ja jestem pewien, że nie, choćby dlatego, że nie pozwoliłaby na to bariera intymności.

Bez względu na to, czy wykonujesz zdjęcia glamour z profesjonalną modelką, czy chcesz portretować sąsiada, potrzebne jest porozumienie między Tobą a modelem. To model/modelka może być dla Ciebie inspiracją do stworzenia takiej, a nie innej sesji. Wejdź w ich intymność, przełamuj bariery, pokazuj ludzi uczciwie i prawdziwie. Im mocniej przyłożysz się do zdjęć, tym więcej dobrego zostanie po Twojej pracy.Źródło: blog WSF

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)