Modelka z okładki płyty "Vampire Weekend" pozywa fotografa, wytwórnię i zespół

Modelka z okładki płyty "Vampire Weekend" pozywa fotografa, wytwórnię i zespół

Modelka z okładki płyty "Vampire Weekend" pozywa fotografa, wytwórnię i zespół
Ola Błażowska
23.07.2010 17:39, aktualizacja: 01.08.2022 15:12

Jak wiadomo, w kwestii wykorzystania wizerunku osoby na zdjęciu zawsze trzeba być ostrożnym. Szczególnie, jeśli mieszka się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w sprawach o jego bezprawne wykorzystanie nierzadko sądy nakazują pozwanym wypłacać ogromne odszkodowania. Nie inaczej stało się w przypadku fotografii, która znalazła się na okładce płyty "Contra" zespołu "Vampire Weekend". Modelka ze zdjęcia pozywa zarówno zespół, wytwórnię, jak i fotografa na łączną kwotę ponad 2 mln dolarów odszkodowania.

Kobieta ze zdjęcia nazywa się Ann Kirsten Kennis. Nie wiedziała o wykorzystaniu przez wytwórnię zdjęcia ze swoim wizerunkiem, dopóki jej córka nie kupiła płyty i nie przyniosła jej do domu. Kennis ze zdziwieniem odkryła na jej okładce swój portret zrobiony polaroidem w latach 80tych.

Ann Kirsten Kennis w przeszłości pracowała jako modelka w Nowym Jorku. Twierdzi jednak, że zdjęcie z okładki nie powstało w ramach sesji komercyjnej, lecz jako prywatna fotografia zrobiona... przez jej mamę. Prawnik kobiety tłumaczy, że jej matka nałogowo uwieczniała wszystko polaroidem. Nie wiadomo, co stało się ze zbiorami jej zdjęć, być może zostały sprzedane lub oddane. Okoliczności, w których feralna fotka wpadła w ręce Toda Brody (fotografa podpisanego na płycie jako autor zdjęcia), są niejasne.

Wytwórnia, fotograf i zespół oskarżeni o bezprawne wykorzystanie zdjęcia, w obliczu wizji wypłacenia ponad 2 mln dolarów odszkodowania, bronią się własną wersją wydarzeń. Według nich, polaroid od 26 lat jest własnością Toda Brody, który jest też jego autorem.

Data rozprawy sądowej w tej sprawie nie jest jeszcze znana.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)