"Morski karaluch" istnieje, udowadniają to zdjęcia naukowców
17.07.2020 08:32, aktual.: 26.07.2022 14:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Równonogi to bardzo charakterystyczne skorupiaki. Mają spore, twarde pancerze i umieją się dobrze ukryć. Peter Ng z Muzem Historii Naturalnej im. Lee Konga odnalazł ogromne okazy w morzu. Czy są niebezpieczne? Nie. Czy są dziwne? Zdecydowanie tak!
Peter Ng, którzy pracuje dla Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Singapurskiego przewodził ekspedycji na wyspę Java w Indonezji. Jego zespół koncentrował się na badaniu tamtejszej fauny, a w głównej mierze na zwierzętach głębinowych.
Eksploracja morskich głębin kończyła się mniej więcej na głębokości 800 metrów, ale zebrane próbki pochodziły nawet z głębokości 2100 metrów. Naukowcy spotkali różne, bardzo dziwne stworzenia – było to łącznie 12 000 zwierząt z 800 gatunków i 200 rodzin gąbek, meduz, rozgwiazd, krabów, krewetek, ryb i skorupiaków, w tym ogromne równonogi, które nazwali "morskimi karaluchami" ze względu na ich wygląd.
Wspomniany skorupiak to nowy gatunek - Bathynomus raksasa. Należy on do rodzaju bathynomus z rzędu równonogów. Żyją one w oceanach na głębokości 170 do 2140 metrów pod poziomem morza. Przeciętna długość ich ciała to 19 do 36 cm, aczkolwiek największy znaleziony okaz miał aż 76 centymetrów i ważył 1,7 kilograma. To dość niewiele, jak na takie stworzenie.
Przekrój ciała tych równonogów przypomina karalucha w zbroi. Miękka tkanka jest pokryta masywnym pancerzem. Jego pierwszy segment jest zlany z pancerzem głowy, a na niej występują narządy zmysłu – oczy oraz czułki. Bathynomus raksasa ma 7 par odnóży tułowiowych z czego 2 pary pełnią rolę szczękonóży, będących częścią aparatu gębowego.
Bathynomus raksasa jest padlinożercą występującym w głębokomorskich środowiskach. Jest w stanie wytrzymać bez pożywienia około 2 miesięcy ze względu na jego ograniczoną ilość na głębokości, na której żyje. Gdy czuje się zagrożony, zwija się w kulkę - zupełnie tak samo jak równonogi lądowe.