Możesz zrobić zdjęcie satelitarne dowolnego miejsca na Ziemi. Wystarczy mieć zasobny portfel
Pamiętacie, jak ludzie ekscytowali się, gdy na rynku pojawiły się pierwsze tanie drony? To dało artystom znaczną swobodę, lecz niektórym to nie wystarcza. Właśnie do takich osób jest kierowana oferta SkyFi. Dzięki tej firmie można zrobić zdjęcia satelitarne w wysokiej rozdzielczości dowolnego miejsca na świecie. Ba, można nawet nagrać film.
25.01.2023 13:59
Dożyliśmy ciekawych czasów. Jeszcze niedawno satelity były zarezerwowane dla naukowców czy wojska. Teraz stały się ogólnodostępne, a to za sprawą firmy SkyFi. Mamy tu do czynienia z możliwością niejako "wynajęcia" satelity i zrealizowania nim materiału, gdzie tylko chcemy. A wszystko to w wygodny sposób, bo przez aplikację mobilną (na iOS oraz Androida) lub stronę internetową.
Serwis SkyFi oferuje, póki co możliwość wykonania zdjęć w wysokiej rozdzielczości – zarówno optycznych jak i multispektralnych, czy nagranie filmu. Niebawem mają dojść nowe funkcje, czyli zdjęcia hiperspektralne, nocne tudzież możliwość korzystania z radaru. Wygląda na to, że od teraz każdy, kto ma odpowiednio zasobny portfel, będzie mógł mieć "własnego satelitę szpiegowskiego".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ramach SkyFi można też śledzić konkretne obiekty lub współrzędne oraz obserwować ich zmiany z czasem. Biorąc pod uwagę zaawansowanie narzędzia, cena wcale nie jest aż tak absurdalnie wysoka. Co prawda jedno nowe zdjęcie kosztuje aż 175 dolarów (ok. 760 zł), a już istniejące 20 dolarów (ok. 90 zł), ale raczej będą korzystały z tego firmy, które na to stać. SkyFi może sprawdzić się na pewno w branży budowlanej podczas planowania zagospodarowania terenu lub przy uprawach przemysłowych.
SkyFi nawiązało partnerstwo z firmą Sen, która specjalizuje się w przetwarzaniu wideo UHD. W styczniu 2022 roku wypuścili swojego pierwszego satelitę, a do 2024 planują wynieść na orbitę kolejne 2. Pozwalają one na rejestrowanie powierzchni Ziemi w rozdzielczości 8K, gdzie 1 piksel odpowiada 1,5 metra w rzeczywistości. Zapowiada się to bardzo ciekawie. Jesteśmy przekonani, że fotografia satelitarna niebawem może zostać nową dziedziną sztuki.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii