Musisz usłyszeć te słowa, jeśli jesteś początkującym fotografem

Musisz usłyszeć te słowa, jeśli jesteś początkującym fotografem
Źródło zdjęć: © © Mike Browne / [YouTube](https://youtu.be/TxY07MP6fls)
Monika Homan

13.08.2018 13:10, aktual.: 13.08.2018 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy jesteśmy na początku swojej drogi z fotografią czasem trudno się odnaleźć. Próbujemy uczyć się od lepszych, wzorować się na nich, a czasem nawet kopiować ustawienia, żeby robić takie same zdjęcia. Mike Brownie wyjaśnia dlaczego nie powinniście tego robić.

Często zastanawiacie się nad parametrami, jakie zostały ustawione do zrobienia jakiegoś zdjęcia? Mike Brownie wyjaśnia w swoim najnowszym filmie, dlaczego nie powinniście za bardzo sugerować się parametrami z innych zdjęć, podczas wykonywania swoich fotografii.

To, na co zwraca uwagę Mike to fakt, że warunki oświetleniowe mogą zmieniać się bardzo szybko i zależą od wielu czynników, więc sugerowanie się parametrami ze zdjęcia wykonanego w innych warunkach może nie dać oczekiwanych rezultatów.

Camera Settings Explained - The Truth: Mike Browne

Brownie tłumaczy, jaki wpływ ma zmiana ustawień na zdjęcie. Czasem może on być znikomy, niemal niewidoczny, a innym razem różnica jest ogromna. Wszystko zależy od warunków oświetleniowych, jakie panują na fotografowanej scenie i od samej sceny. Kiedy fotografujecie na zewnątrz, światło może zmienić się z sekundy, na sekundę. Świetnie obrazuje to przykład z homarem - Mike wykonał jedno zdjęcie ustawiając czas na 1/640 sek., przysłonę na f/8 i czułość na ISO 200, a chwilę później, ta sama scena wymagała do poprawnego naświetlenia 1/800 sek przy takiej samej przysłonie i ISO, tylko dlatego, że słońce wyszło lekko zza chmury.

Jak mówi Mike: "Ustawienia nie dadzą ci zdjęcia, to zdjęcie daje ci ustawienia". Żeby dobrać odpowiednie parametry, musicie przede wszystkim wiedzieć jaki chcecie uzyskać efekt. Pierwszą rzeczą, jaką powinniście poznać, jeśli jesteście początkującymi fotografami to, jaki wpływ mają poszczególne parametry na zdjęcie, jakie efekty można uzyskać skracając lub wydłużając czas otwarcia migawki, co się stanie kiedy otworzycie lub przymkniecie przysłonę, jaki wpływ ma ISO na ostateczny efekt i jak balansować pomiędzy tymi parametrami.

Bez tej wiedzy nie zaczniecie świadomie fotografować. Oczywiście możecie wykorzystać automatyczne i półautomatyczne tryby w waszym aparacie, ale jest on tylko urządzeniem i nie przewidzi tego, jakiego efektu oczekujecie. Może się okazać, że zdjęcie "zrobione przez aparat" znacznie odbiega od waszej wizji. Dlatego tak istotne jest, żeby zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Obraz
© © Mike Browne / [YouTube](https://youtu.be/TxY07MP6fls)

Zanim zrobicie zdjęcie zastanówcie się jak chcielibyście, żeby wyglądało, później ustawcie parametry, a jeśli efekt nie przypomina tego, co sobie wyobraziliście, pomyślcie, co należy zmienić, żeby zrobić takie zdjęcia, jak chcieliście. Aparat fotograficzny może być precyzyjnym narzędziem do obrazowania tylko wtedy, kiedy wiecie jak go używać.

Poznanie, na jakich ustawieniach zostały zrobione zdjęcia, które was inspirują, może być jedynie wskazówką, powinno pomóc zrozumieć ich działanie. Jednak nie powinniście w żadnym wypadku ich kopiować, bo efekt końcowy może nie być satysfakcjonujący.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)