Na czym polega kompozycja zdjęcia?

Na czym polega kompozycja zdjęcia?
Źródło zdjęć: © © Marcin Watemborski / [Watemborski](https://www.facebook.com/watemborskiphoto)
Marcin Watemborski

24.06.2016 12:59, aktual.: 17.03.2020 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kompozycja zdjęcia (obrazu) polega na ułożeniu jego elementów tak, by ze sobą spójnie współgrały. Jest to podstawowa umiejętność, którą musi opanować każda osoba zajmująca się sztukami wizualnymi.

Co to kompozycja?

Kompozycja to rozmieszczenie elementów wizualnych lub "składników" w dziele sztuki w odniesieniu od tematu. Kompozycja obrazu to bardzo skomplikowana kwestia, która dotyczy nie tyle ekspozycji, a elementów, które znajdują się w kadrze. Dobra kompozycja to taka, na którą dobrze się patrzy. Wszystkie jej fragmenty powinny być zrównoważone, by obraz nie był przeciążony elementami po jednej stronie, a po drugiej, by nie było pusto.

Kompozycja centralna.
Kompozycja centralna.© © Marcin Watemborski / [Watemborski](https://www.facebook.com/watemborskiphoto)

Drugą kwestią w percepcji obrazu fotograficznego, lub jakiegokolwiek innego, jest rozmieszczenie mocnych punktów. Są to przecięcia linii, które ludzki mózg automatycznie wychwytuje i odbiera jako najbardziej istotne. Właśnie w tych miejscach powinniśmy umieszczać główny motyw zdjęcia. Istnieją 3 podstawowe schematy podziału obrazu: Złoty Podział, Trójpodział Kadru oraz Spirala Fibonacciego, ale to temat na osobne artykuły.

Tak wygląda zrównoważona kompozycja ze świadomym zaburzeniem cięć w przypadku fotografowania osoby
Tak wygląda zrównoważona kompozycja ze świadomym zaburzeniem cięć w przypadku fotografowania osoby© © Marcin Watemborski / [Watemborski](https://www.facebook.com/watemborskiphoto)

Bardzo ważną kwestią są linie prowadzące. Jeśli fotografujecie architekturę – zwróćcie uwagę na pionowe i poziome linie w obrazie i ułóżcie je tak, by były zgodne z naturalną percepcją człowieka. Przechylenie nawet o kilka stopni potrafi zepsuć cały obraz. Kadrowanie osoby zamkniętej w obrazie ma również ogromne znaczenie. Istnieją plany: ogólny, pełny, amerykański, zbliżenie oraz detal. Każdy z nich ma swoje wytyczne.

Kilka zasad dobrej kompozycji:

  • Zadbaj o równomierne rozmieszczenie elementów zdjęcia, również plam świetlnych i kolorystycznych
  • Przeanalizuj mocne punkty obrazu
  • Zwróć uwagę na linie prowadzące
  • Nie kadruj osoby na zdjęciu POD ani W stawach, a delikatnie nad nimi
Źródło artykułu:WP Fotoblogia