Niezwykle jasna i kolorowa tęcza pojawiła się na Hawajach

W hawajskim parku narodowym Kamokuna dochodzi do niezwykłego zjawiska. Po opadach deszczu, nad aktywnymi wulkanami tworzą się liczne tęcze, które przybierają bardzo intensywne kolory. Ten piękny krajobraz zaobserwował Joseph Anthony.

Niezwykle jasna i kolorowa tęcza pojawiła się na Hawajach
Źródło zdjęć: © © Joseph Anthony / Carter News / FORUM
Marcin Watemborski

10.01.2020 | aktual.: 26.07.2022 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Joseph Anthony jest fotografem, który jeździ po całym świecie i fotografuje cuda natury. Jednym z nich była super jasna tęcza, która wystąpiła w Wulkanicznym Parku Narodowym Hawajów Kamokuna. Zjawisko wygląda niesamowicie, ponieważ kolory były bardzo mocno nasycone, a sama tęcza pojawiła się tuż nad ziemią.

Joseph Anthony relacjonuje swoją obserwację następująco:

Po krótkim opadzie deszcze pojawiła się naprawdę jasna tęcza dość nisko nad ziemią. W okolicy, w której wystąpiło zjawisko przeważnie paruje lawa. Tęcza była bardzo intensywna bardzo krótko – może minutę, ale całościowo ona i pozostałe tęcze utrzymały się przez kilka minut. Miało to miejsce w południowej części Wulkanicznego Parku Narodowego Hawajów, gdzie cały czas można znaleźć gorącą lawę.
Obraz
© © Joseph Anthony / Carter News / FORUM

Tęcza to proste zjawisko optyczne i meteorologiczne. Występuje w formie barwnego łuku, który powstaje wskutek rozszczepienia światła widzialnego. Promienie słoneczne załamują się i odbijają wewnątrz licznych kropi wody – deszczu lub mgły. Wszystko to dzięki naturalnemu zjawisku, któremu podlegają fale, czyli dyspersji. Jak każdy z nas, fotografów, wie – światło to nic innego jak fala.

W tęczy występuje niemal całe widmo kolorów, ale najmocniej widoczne są: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo oraz fioletowy. Oprócz tęczy głównej często pojawiają się zjawiska towarzyszące w postaci mniejszych, gorzej widzialnych tęcz. Zawsze powstają one naprzeciw słońca i bywają mylone ze zjawiskiem halo (”białej tęczy”), które występuje wokół słońca w wyniku innych zjawisk optycznych.

Obraz
© © Joseph Anthony / Carter News / FORUM
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)