Na tym dysku można zapisać 360 TB zdjęć na prawie 14 miliardów lat

Na tym dysku można zapisać 360 TB zdjęć na prawie 14 miliardów lat
Źródło zdjęć: © © University of Southampton
Marcin Falana

18.02.2016 00:04, aktual.: 26.07.2022 19:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chcesz mieć pewność, że twoje dane będą bezpieczne na zawsze? Wystarczy je zapisać za pomocą lasera na kawałku kryształu.

Naukowcy z Uniwersytetu Southamton w Wielkiej Brytanii opracowali technikę zapisu danych z wykorzystaniem impulsów lasera, które zapisują je w nanostrukturze kawałków kwarcu. Impulsy lasera tworzą trzy warstwy nanokropek, każdy tylko 5 mikronów nad drugim. Zmiany w strukturze możemy odczytać za pomocą innego impulsu światła i zarejestrowaniu jego polaryzacji. Brzmi trochę jak magia ale sednem tego rozwiązana jest jego pojemność i trwałość. Kryształ pozwala na przechowanie 360 terabajtów danych przez 13,8 miliarda lat.

Fabrication process for 5D optical storage

Zespół zapisał już w ten sposób kilka poważnych dokumentów na małych, szklanych dyskach, między innymi Deklarację Praw Człowieka, która w tej wersji może przetrwać ludzkość. Naukowcy szukają firm, które pomogą wprowadzić technologię na rynek. Na razie trudno powiedzieć czy tego typu rozwiązanie da się zastosować powszechnie. Miejmy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli wypalić sobie całą bibliotekę cyfrowych zdjęć na niedużym szklanym dysku parawie na zawsze.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)