Na zdjęciu z ISS widać burze, pożary i miasta. Tak wygląda Ziemia z kosmosu

Na zdjęciu z ISS widać burze, pożary i miasta. Tak wygląda Ziemia z kosmosu
Źródło zdjęć: © © Christine Koch / NASA
Marcin Watemborski

28.10.2019 09:02, aktual.: 26.07.2022 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcie autorstwa Christine Koch z NASA to połączenie 400 pojedynczych klatek, które świetnie pokazują ruch gwiazd oraz świateł na Ziemi. Widać nawet poświatę naszej atmosfery!

Przeważnie timelapsy, filmy czy zdjęcia poklatkowe potrafią zająć całą noc, jeśli chcemy ująć mapę nocnego nieba. Jako że z poziomu ISS przelot dookoła Ziemi trwa znacznie krócej, Christine Koch potrzebowała zaledwie 11 minut, by zgromadzić całonocny materiał.

Na zdjęciu widzimy duży fragment Afryki. Według tego, co podaje NASA, widoczne światła to: ślady gwiezdne, górna warstwa atmosfery Ziemi (zielona poświata na horyzoncie), światła miast (żółte kropki). Pomarańczowe pasy to z kolei m.in. pożary szalejące w Kongo oraz Angoli. Biało-niebieski kropki to zarejestrowane pioruny z burz, które przemieszczały się tamtej nocy nad kontynentem.

Ten obraz jest przykładem na niesamowite kosmiczne show, które co dnia obserwują astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obecnie trwa Ekspedyscja 61, w której bierze udział 3 astronautów NASA, 2 z Rosji oraz jeden przedstawiciel ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej). Misja będzie trwała do pierwszego kwartału 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)