Nachtwey apeluje o pomoc

Nachtwey apeluje o pomoc

Nachtwey apeluje o pomoc
Krzysztof Basel
05.11.2008 11:18, aktualizacja: 02.08.2022 10:41

Legendarny fotoreporter wojenny James Nachtwey przez pięć miesięcy dokumentował w siedmiu krajach skutki trudnej do wyleczenie odmiany Gruźlicy. Fotograf zaangażował się w kampanię, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem tej choroby. Główną z form informowania ludzi o problemie są jego wyraziste, poruszające zdjęcia.

  • Zdecydowałem się rozpocząć globalną kampanię o Gruźlicy (Tuberculosis ? w skrócie TB, przy. KB). TB jest możliwa do uniknięcia i do wyleczenia. Ale mimo to cały czas notujemy nowe zachorowania wskutek braku działania polityków. Mam nadzieję, że razem uda nam się to zmienić. Stworzyłem pokaz swoich zdjęć, aby pokazać Wam efekty TB. Ludzie, których tam pokazałem i miliony innych osób, cierpią i potrzebują Waszej pomocy ? apeluje na portalu YouTube James Nachtwey. Fotograf pokazuje tu prawdziwe oblicze choroby, cierpienie ludzi i ich częstą bezradność w walce z TB. Ale jego seria zdjęć jest z pewnością warta uwagi nie tylko ze względu na swoją jakość fotograficzną.

W 2007 roku na gruźlicę zmarło 1.7 miliona ludzi. Łatwo obliczyć, że średnio dziennie na TB umiera ponad 4000, czyli jedna osoba co 20 sekund. TB jest całkowicie wyleczalna. Ale pod warunkiem, że leki są odpowiednio podawane. W przeciwnym wypadku, choroba uodparnia się i mutuje do tzw. MDR-TB (multidrug-resistant TB), którą również można wyleczyć, ale kuracja trwa o wiele dłużej i jest dużo bardziej kosztowna. Niestety, coraz częsciej TB uodparnia się także na leki drugiej linii i wtedy mamy do czynienia z XDR-TB, której metody leczenia są bardzo ograniczone. Właśnie na taką, najgroźniejszą odmianę gruźlicy Nachtwey chce zwrócić uwagę opinii społecznej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.xdrtb.org .

37 photographs. 3 minutes. Millions of lives to save: XDR-TB

A message from James Nachtwey

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)