Nad Marsem pojawiły się błyszczące chmury. Zjawisko zastanawia naukowców

Nad Marsem pojawiły się błyszczące chmury. Zjawisko zastanawia naukowców

Lśniące chmury nad Marsem.
Lśniące chmury nad Marsem.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski
24.03.2023 13:08

Łazik Perseverance dostarczył nowe zdjęcia z Marsa, na których można dostrzec wysokie chmury nad powierzchnią planety. Rzecz w tym, że mają one interesujący blask, który bardzo przyciąga spojrzenia.

Formacje chmur dostrzeżone na Marsie przez Perseverance wyglądają, jakby się nie prawie nie poruszały. Płyną bardzo powoli. Mienią się nawet gdy nie świeci Słońce, zupełnie jak metaliczny materiał, którym usłane jest niebo nad Czerwoną Planetą. To bardzo interesujące zjawisko.

Naukowcy z NASA tłumaczą, że chmury składają się z mikroskopijnych kryształków, które lśnią, ponieważ dociera do nich światło słoneczne ze względu na dużą wysokość. Ten podniebny spektakl wygląda nader interesująco. Co ciekawe, takie zjawisko występuje również na Ziemi. Nowe odkrycie chmur wysoko nad powierzchnią Czerwonej Planety jest dodatkowym tematem do badań dla naukowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według ekspertów wspomniane formacje powstają tam, gdzie jest bardzo zimno i mogą składać się z suchego lodu lub zamarzniętych kryształków dwutlenku węgla. Bez względu na to, czy nocne lśniące chmury występują na Ziemi, czy Marsie, są one ekstremalnie rzadkim zjawiskiem. Stają się one widoczne wtedy, gdy świecą najjaśniejsze gwiazdy. Zyskują wówczas srebrzysty blask, który przyciąga spojrzenia.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)