Nadchodzi Arsenal 2 – jeszcze lepszy inteligentny asystent fotografowania
Urządzenie Arsenal zadebiutowało w 2017 roku. Teraz przyszedł czas na jego nową, ulepszoną wersję. Nowe algorytmy sztucznej inteligencji i czujniki mają zapewnić jeszcze doskonalszą analizę sceny i dobór parametrów.
16.09.2020 | aktual.: 17.09.2020 12:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Arsenal 2 nie jest zwyczajnym pilotem ani interwałometrem. To znacznie więcej. Urządzenie wykorzystuje dane z aparatu, które przechodzą przez specjalne algorytmy sztucznej inteligencji, by finalne zdjęcie wyglądało możliwie najlepiej. Kampania na Kickstarterze zebrała już ponad 3,2 miliona dolarów z 100-tysięcznego celu. Arsenal 2 to obiekt pożądania wielu fotografów.
Twórcy urządzenia obiecują, że za jednym dotknięciem stanie się magia – Arsenal 2 dobierze najlepsze parametry do sceny, którą widzi. Korzysta przy tym z danych z aparatu oraz własnych czujników. Analizuje on łącznie 22 różne czynniki, by w rezultacie uzyskać zachwycające zdjęcie.
Po zrobieniu zdjęcia może ono być edytowane przez specjalne oprogramowanie o nazwie Deep Color. Według informacji z Kickstartera nie jest to żaden filtr ani preset, a indywidualnie dobrane ustawienia edycji do każdego zdjęcia. Zmienia ono nie tylko kolor, ale wyciąga światła i cienie. Patrząc po przykładach, działa naprawdę świetnie, a efekt uzyskany na końcowych obrazach jest zachwycający. I to wszystko bez udziału profesjonalnego retuszera.
Arsenal 2 został wyposażony w kilka trybów pracy:
- Panorama – tworzy obrazy panoramiczne z podglądem na żywo
- Crowd Control – usuwa ludzi ze zdjęć
- Timelapse – może stworzyć automatycznie film poklatkowy od dnia do nocy
- Focus Stacking – Robi i łączy zdjęcia tak, by wszystko było ostre
- HDR – kontroluje ekspozycję poszczególnych klatek, by osiągnąć duża rozpiętość tonalną
- Extreme long exposures – wydłuża możliwie ekspozycję
- Night Assist – ustawia parametry zdjeć nocnych
Urządzenie przejmuje kontrolę nad aparatem za pośrednictwem kabla USB, a cała magia odbywa się w samym Arsenale 2, dzięki malutkiej i potężnej karcie graficznej. Później zdjęcia można zapisać na karcie mikro SD lub przenieść do pamięci smartfona. Swoją drogą – smartfon może zostać zamocowany na urządzeniu dzięki specjalnemu uchwytowi.
Twórcy Arsenal 2 przedstawiają 2 wersje:
- Standard – 3x szybsza niż pierwsza wersja Arsenala, ma funkcje Deep Color, Panorama, Crowd Control i Night Assist, ma slot na karty mikro SD. Cena: 149 dolarów (ok. 560 zł)
- Pro – 5x szybsza niż Arsenal 1, ma te same funkcje co wersja Standard, konstrukcja została uszczelniona i wzmocniona, ma port USB-C. Cena: 219 dolarów (ok. 820 zł)
Listę kompatybilnych urządzeń oraz więcej szczegółów znajdziecie na stronie kampanii na Kickstarterze.