Nadchodzi rewolucja w konstruowaniu obiektywów. Czy będą płaskie?
Już wkrótce możemy zobaczyć płaskie obiektywy działające na zasadzie mikrosoczewek, które zastąpią szkło. Czy po cyfrowej rewolucji przyjdzie czas na rewolucję w optyce?
W ostatnim czasie matryce światłoczułe przeszły ogromną ewolucję. W świecie obiektywów właściwie niewiele się zmieniło, nadal mamy do czynienia z klasycznym szkłem, czasem jakiś producent pokaże nową powłokę czy soczewkę, która lepiej radzi sobie z jakąś wadą optyczną. Ogólna zasada jest jednak prosta - jasne oraz długie obiektywy są duże i ciężkie.
Rozwiązaniem tego problemu mają być płaskie obiektywy oparte na technologii mikrosoczewek. Jednak dotychczas ta technologia działa na ograniczonej liczbie kolorów, co skutecznie uniemożliwiało jej zastosowanie w fotografii.
Jednak technologia idzie do przodu, a zespół naukowców z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) ogłosił, że opracował pierwsze mikrosoczewki, które są w stanie skupić całe widzialne spektrum światła w dużej rozdzielczości. Jest to spory postęp tego zespołu, który jeszcze niedawno informował o sukcesach w kolorach od niebieskiego do zielonego.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Nanotechnology, gdzie zespół opisuje mikrosoczewki, które wykorzystują specjalne nanostruktury, żeby skupić całe spektrum światła. Innymi słowy: tam, gdzie tradycyjna soczewka potrzebuje wielu zakrzywionych szklanych elementów o różnej grubości, aby skupić całe spektrum światła widzialnego na jednym punkcie, mikrosoczewki wykonują dokładnie to samo, używając nanostruktur.
Dzięki takiemu rozwiązaniu powinniśmy otrzymać płaski obiektyw, który ma trzy bardzo duże zalety w stosunku do tradycyjnych szklanych soczek, jak wyjaśnia główny autor badań, Federico Capasso:
Kolejnym krokiem dla zespołu SEAS jest powiększenie obiektywu; dążą do średnicy 1 cm. W międzyczasie Harvard udzielił już licencji na technologię dla startupów do komercyjnego rozwoju tej technologii, więc produkt, który wykorzystuje mikrosoczewki, może pojawić się wcześniej niż się spodziewamy.