Nagranie pokazuje olbrzymią meduzę. To zwierzę jest ekstremalnie rzadkie

Nagranie pokazuje olbrzymią meduzę. To zwierzę jest ekstremalnie rzadkie

Nagranie pokazuje olbrzymią meduzę. To zwierzę jest ekstremalnie rzadkie
Źródło zdjęć: © © MBARI
Marcin Watemborski
07.12.2021 08:34, aktualizacja: 26.07.2022 14:17

Jeśli myśleliście, że potwory z morskich głębin nie istnieją, to jesteście w błędzie. Naukowcy wciąż odkrywają nowe gatunki zwierząt, a niektóre z nich potrafią nieźle zaskoczyć. Co prawda gigantyczna meduza była już wcześniej widziana, lecz jej rozmiary robią niemałe wrażenie.

Nagranie udostępnił instytut badawczy z Monterey Bay w Kalifornii. Zobaczymy na nim ogromną meduzę z gatunku Stygiomedusa gigantea, która ma ponad 1 metr średnicy, a jej cztery podłużne parzydełka nawet więcej niż 10 metrów długości. Zgodnie z tym, co mówią naukowcy z MBARI, ten gatunek był widziany jedynie 9 razy w historii biologii morskiej.

Dopiero w 1859 roku badacze zaczęli rozróżniać typy meduz, a pierwszego giganta dostrzeżono w 1899 roku. Od tamtego czasu udokumentowano ledwie 100 spotkań z wielkimi półprzezroczystymi stworzeniami. Meduzy są wielką niewiadomą świata nauki. Niektóre z nich są niemal nieśmiertelne – wyrzucone na brzeg wysychają i mogą w ten sposób przetrwać wiele lat, a po dostarczeniu im wody się regenerują.

An extraordinary deep-sea sighting: The giant phantom jelly

Gatunek meduzy, który widzicie na filmie, żyje na głębokości od 1000 do 4000 metrów, gdzie nie dochodzi już światło słoneczne. Naukowcy podejrzewają, że to zwierzę żywi się planktonem oraz małymi rybami, ale nie znaleźli potwierdzenia swojej teorii. Podczas badania tego konkretnego okazu zaobserwowali natomiast rybę z gatunku Thalassobathia pelagica, która krążyła wokół głowy meduzy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)