Nagroda im. Krzysztofa Millera 2019: Alessio Paduano laureatem II edycji

Nagroda im. Krzysztofa Millera 2019: Alessio Paduano laureatem II edycji

Nagroda im. Krzysztofa Millera 2019: Alessio Paduano laureatem II edycji
Źródło zdjęć: © © Alessio Paduano / laureat Nagroda im. Krzysztofa Millera
Marcin Watemborski
04.12.2019 07:09, aktualizacja: 04.12.2019 08:49

Konkurs im. Krzysztofa Millera jest hołdem dla tragicznie zmarłego fotoreportera, który przez wiele lat dokumentował wydarzenia w Polsce oraz liczne konflikty zbrojne poza granicami. W tegorocznej edycji najlepszym fotografem został Alessio Paduano i jego materiał o zniewolonych Nigeryjkach we Włoszech.

Nigeryjskie niewolnice seksualne to plaga

Sytuacja kobiet z Nigerii we Włoszech jest trudna. Wiele z nich decyduje się opuścić swój kraj z obietnicą legalnej pracy. Prawda jest okropna – są zniewalane i zmuszane do prostytucji. Alessio Paduano podaje, że w przeciągu ostatnich 3 lat liczba ofiar handlu ludźmi w celu wykorzystywania seksualnego wzrosła o 600 proc. (dane IOM).

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/11]

Coraz częściej są to młode kobiety, często nieletnie. Pierwsze oznaki tego, co je spotka we Włoszech, ujawniają się już podczas podróży. Na miejscu klienci płacą kilka euro za spełnienie swoich chorych żądzy. Nigeryjkami zarządzają byłe prostytutki, zwane ”madame”. Docelowym miejscem podróży kobiet jest Castel Volturno, położone na południu Włoch. Ponad połowę społeczności stanowią nielegalnie przebywający imigracji.

Alessio Paduano z nagrodą.
Alessio Paduano z nagrodą.
Kobiety rządzą światem...- tak ogłaszają co chwila kolorowe magazyny, pokazując na okładkach kolejne premierki, autorki startupów, sportsmenki. Jednak w tym samym czasie, w wielu miejscach na świecie, często blisko nas, tuż za rogiem, dzieją się historie, przy których trudno popijać latte w ekologicznym kubku. Miliony kobiet na świecie są upokarzane i wykorzystywane. Autor zwycięskiego fotoreportażu miał odwagę opowiedzieć jedną z takich historii. Zrobił to z niezwykłą rzetelnością i wyczuciem. Podobnie jak Krzysztof Miller, nie bał się być blisko.

Inni wyróżnieni na konkursie im. Krzysztofa Millera

Oprócz Alessio Paduano wyróżnieni zostali inni fotografowie. W kategorii ”#PositiveImpact – Nagroda Deutsche Bank” najlepszy projekt zrealizował Piotr Tracz. Przedstawił on historię zawodowego niepełnosprawnego kulturysty Marusza Kupczaka. Mężczyzna cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, zanik mięśni oraz prawostronny niedowład kończyn. Mimo tego, że porusza się na wózku, jest wielokrotnym Mistrzem Polski w kulturystyce. Mariusz Kupczak jest zdania, że uprawianie kulturystyki pomaga mu z depresją towarzyszącą od lat.

Specjalne wyróżnienie trafiło do Jędrzeja Nowickiego z ”Gazety Wyborczej” za zdjęcie aktywistów ekologicznych, którzy blokowali kopalnię odkrywkową w Nadrenii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)