Najbardziej szczegółowe zdjęcie Europy, jakie powstało. Sonda Juno zachwyciła

Najbardziej szczegółowe zdjęcie Europy, jakie powstało. Sonda Juno zachwyciła

Europa to księżyc Jowisza, który miłośnikom "Gwiezdnych Wojen" może kojarzyć się z lodową planetą Hoth.
Europa to księżyc Jowisza, który miłośnikom "Gwiezdnych Wojen" może kojarzyć się z lodową planetą Hoth.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski
07.10.2022 10:47

Sona Juno obserwuje ogromną planetę wraz z jej naturalnymi satelitami i właśnie przesłała zdjęcie Europy. Jest to jeden z 80 księżyców Jowisza, a najnowsza fotografia robi niemałe wrażenie.

Agencja kosmiczna NASA pokazała światu właśnie najbardziej szczegółowe zdjęcie księżyca Europa. Ten satelita Jowisza wygląda jak żywcem wyciągnięty ze świata "Gwiezdnych Wojen". Trzeba koniecznie mu się dokładnie przyjrzeć, bo im dłużej patrzymy, tym ciekawsze staje się to zdjęcie. 

Europa jest pokryta lodem, co doskonale widać po przyjrzeniu się ciemnym liniom. Są to pęknięcia w pokrywie księżyca. Wiele osób wierzy, że pod zamarzniętą wodą istnieje ocean okalający całego satelitę. Oczywiście, jeśli jest woda, to może znajdować się tam życie, które nie jest w stanie wydostać się poza lodową skorupę. Co ciekawe – temperatura wnętrza Europy się podnosi w związku eliptyczną orbitą księżyca wokół Jowisza. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Satelita jest niemal tej samej wielkości, co nasz ziemski Księżyc. Sonda Juno zrobiła niesamowite zdjęcie będąc odległości około 350 kilometrów od Europy. Zobaczymy na nim zbliżenie na region Annwn. Nazwa tego terenu wzięła się od tradycyjnego walijskiego świata mitycznego, w którym choroby i wiek są nieznane, a musujące wino jest jak woda. 

Obszar w prawym dolnym kwadracie przypomina nutę.
Obszar w prawym dolnym kwadracie przypomina nutę.© NASA

Warto przyjrzeć się wspomnianej fotografii dokładniej, ponieważ doskonale widać na niej bardzo rozbudowane wzory na powierzchni Europy. Według niektórych kształt widoczny w prawej dolnej części przypomina nutę i faktycznie coś w rym jest. Naukowcy na podstawie linii na pokrywie Europy próbują wywnioskować, w jaki sposób uformował się lód, co może rzucić nowe światło na wiedzę dotyczącą kształtowania się księżyców Jowisza. 

Misja sondy Juno trwa w najlepsze. Jej zadaniem jest obserwowanie Jowisza oraz jego księżyców. W 2023 r. NASA planuje przelecieć sondą bliżej innego księżyca – Io. Ten w odróżnieniu od Europy jest satelitą składającym się z gorejącej lawy. Można spokojnie odnieść to ponownie do "Gwiezdnych Wojen": Europa jest jak lodowa planeta Hoth, zaś Io niczym Mustafar. 

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)