Znane zdjęcie "Wschodu Ziemi" powstało 50 lat temu

Znane zdjęcie "Wschodu Ziemi" powstało 50 lat temu
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

24.12.2018 08:36, aktual.: 24.12.2018 12:14

Misja Apollo 8 polegała na wystrzeleniu załogi w przestrzeń kosmiczną, okrążenie Księżyca i powrót na Ziemię. Nie miało wtedy dojść jeszcze do lądowania na naturalnym satelicie naszej planety, ale był to ogromny krok naprzód. Podczas lotu powstały piękne zdjęcia, które bardzo szybko obiegły świat.

W wigilię Bożego Narodzenia 1968 roku doszło do historycznego wydarzenia. Powstało zdjęcie, które zostało zatytułowane ”Earthrise”, czyli ”Wschód Ziemi”. Widać na nim niewielką Ziemię, która pojawia się ponad horyzontem Księżyca. Przez wiele lat nie było wiadomo, kto był autorem zdjęcia.

Who Took the Famous Apollo 8 Earthrise Picture?

Po to, by zwizualizować wam całe zajście, ekipa Vintage Space nagrała specjalny filmik z animacjami autorstwa Ernie Wrighta. Fotografia powstała przez jedno z okienek Apollo 8, ale mało brakowało, a astronauci przegapiliby odpowiedni moment ze względu na to, że Bill Anders nie miał pod ręką kolorowego negatywu.

Obraz

Krótka rozmowa między Andersem, Frankiem Bormanem i Jimem Lovellem przebiegła tak:

[b]Anders:[/b] O mój Boże. Spójrz na ten obrazek! Wyłania się ziemia! To jest naprawdę ładne.[b]Borman:[/b] Hej, nie rób tego, nie było tego w planie. [śmiech][b]Anders:[/b] [śmiech] Masz kolorowy film Jim? Podaj mi rolkę koloru szybko. Mógłbyś?[b]Lovell:[/b] O stary, to jest świetne!

How NASA's Iconic Earthrise Photo Was Shot

Na nagraniu możemy jeszcze usłyszeć parametry ekspozycji: przysłona f/11, czas 1/250 s. Na wyposażeniu załogi był zmodyfikowany aparat Hasselblad 500EL z napędem oraz średnioformatowym filmem Kodak Ektachrome. Oczywiście materiał światłoczuły też był odpowiednio przygotowany do podróży w kosmos.

[h4][url=https://slack-redir.net/link?url=https%3A%2F%2Fwww.research.net%2Fr%2FKT98DX9] Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym?[/url][/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)