Najdroższe i największe obiektywy pokazane na targach Photokina 2014
Gdyby w jednym miejscu zebrać po egzemplarzu każdego z nich to łączna wartość tej kolekcji przekroczyłaby 560 000 zł. Są nie tylko piekielnie drogie, ale też niezwykle dopracowane optycznie oraz technicznie. Dostęp do nich mają zazwyczaj nieliczni - zawodowi fotorperterzy, paparazzi czy fotografowie sportowi i przyrody. Na targach Photokina 2014 były dostępne dla wszystkich. Oto najdroższe i najdłuższe teleobiektywy, jakie udało nam się upatrzyć w Kolonii.
Sigma 200-500 F/2.8 APO EX DG. Długość tego wyglądającego, jak bomba lotnicza obiektywu, wynosi prawie 73 cm, średnica – 23 cm, a waga niemal 16 kg.
Superzoom firmy Sigma ma trzy soczewki ELD i jedną SLD (Special Low Dispersion). W celu korekcji aberracji chromatycznej zastosowano wielowarstwowe powłoki przeciwodblaskowe oraz sporą osłonę przeciwsłoneczną. Dystans do fotografowanego obiektu i zastosowaną ogniskową można zobaczyć na panelu LCD umieszczonym z boku.
Warto wiedzieć, że obiektyw PO 200-500 f/2.8 EX DG został wyposażony we własny system zasilania, który ma obsługiwać napęd AF i zmiany ogniskowej oraz mały czarno-biały wyświetlacz z ustawieniami. Filtry nie są montowane z przodu, ale z tyłu. W zestawie producent oferuje też specjalny dedykowany telekonwerter x2, który umożliwia osiągnięcie niesamowitej ogniskowej 400-1000 mm!
Teleobiektyw Sigma 300-800mm F5.6 APO EX DG HSM z konwerterem 2x EX Apo umożliwia uzyskanie niesamowitej ogniskowej 600-1600mm f/11 MF.
Sigma 300-800mm F5.6 APO EX DG HSM ostrzy od 6 metrów. Jego waga to niecałe 6kg, a długość 54 cm. Konstrukcja obiektywu składa się z 18 elementów ułożonych w 16 grupach. Maksymalna wartość przysłony to f/32.
Konstrukcja optyczna obiektywu Canon EF 800mm f/5.6 L IS USM składa się z 18 elementów w 14 grupach (2 soczewki fluorytowe, 1 soczewka UD i 1 soczewka Super UD). Teleobiektyw ma silnik USM, wspomnianą stabilizację obrazu i ostrzy od 6 metrów.
Canon EF 600mm f/4 L IS II USM ma też nową obudowę wykonaną ze stopów magnezu i elementów tytanowych, która jest uszczelniona i waży o 1,4 kg mniej, niż u poprzednika. Obiektyw ma też cichy silnik USM.
Teleobiektyw ma system stabilizacji obrazu, której skuteczność ma wynosić 4 EV, a także tryb Power Focus dla filmowców.
Teleobiektyw korzysta z technologii wielowarstwowej optyki dyfrakcyjnej (DO), która ma pomagać w osiągnięciu niedużych rozmiarów oraz wagi.
Swoje lufy wystawiła też firma Nikon. Jak zawsze, nieduże podwyższenie z teleobiektywami cieszyło się ogromną popularnością. My wypatrzyliśmy tam kilka perełek.
AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR to obok Canona 800 mm f/5.6 (opisywany wyżej) obiektyw z najdłuższą ogniskową i systemem stabilizacji obrazu na świecie. Ciekawym dodatkiem ma być funkcja automatycznego wykrywania statyw. Producent zastosował tu także przysłonę elektromagnetyczną, która umożliwia dokładne sterowanie jej wartością i ograniczanie występowania ewentualnych błędów. Mechanizm ma zapewniać lepszą stabilność oraz precyzję automatycznej kontroli ekspozycji podczas zdjęć seryjnych.
W porównaniu do poprzednika, nowością w obiektywie Nikkor 400 mm f/2.8 E FL ED VR jest przysłona elektromagnetyczna, która ma zapewnić szybszą pracę autofokusu oraz dokładniejsze ustawianie automatycznej ekspozycji. Obiektyw wyposażono w system optycznej stabilizacji, umożliwiający fotografowanie z czasami otwarcia migawki dłuższymi nawet o cztery stopnie przysłony. Do wyboru są dwa tryby pracy: normal i sport. Nowy tryb sport ma gwarantować zachowanie wyraźnego i stabilnego obrazu podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów. Producent chwali się, że to rozwiązanie pozwala uzyskać szybkość zdjęć seryjnych oraz opóźnienie wyzwolenia zbliżone do wartości osiąganych przy wyłączonej redukcji drgań.
Sony 500 mm f/4 G SSM składa się z 11 elementów ułożonych w 10 grupach (w tym 3 elementy ze szkła ED) i ma 9 listkową przysłonę. Teleobiektyw ma silnik autofokusu SSM zapewniający szybkie i dokładne ustawianie ostrości, a także uszczelnienia chroniące przed wilgocią i pyłem.