Najdroższe NFT w historii fotografii. Powstały na cześć fenomenu bliźniąt

Najdroższe NFT w historii fotografii. Powstały na cześć fenomenu bliźniąt
Źródło zdjęć: © *Twin Flames #49. Alyson i Courtney Aliano* © Justina Aversano
Konrad Siwik

04.03.2022 12:41, aktual.: 05.03.2022 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwa zdjęcia z serii "Twin Flames", która została wybita jako NFT w 2021 r., dwukrotnie ustanowiły rekord najdroższej fotografii NFT, jaką kiedykolwiek sprzedano. Jak wyjaśnia ich twórca, fotografie powstały, by uczcić bliźniaczą miłość i jego brata bliźniaka.

"Twin Flames" to nazwa cyklu fotografa Justina Aversano, w którym uwiecznił on 100 par bliźniąt w ciągu 14 miesięcy w różnych miejscach na całym świecie. Według Aversano projekt powstał na cześć jego brata bliźniaka i miał na celu stworzenie zbioru prac koncentrujących się na "ciąży mnogiej i fenomenie bliźniąt" w ramach tego, co Aversano nazywa "wciągającym studium portretowym". Aversano sfotografował tę serię w trzech formatach: na Polaroidzie, średnim formacie i wielkim formacie.

Pomysł na tę serię przyszedł mu do głowy, gdy podczas organizowanego przez siebie wernisażu spotkał siostry bliźniaczki. "Pomysł ten uderzył we mnie jak kosmiczny piorun" – mówi artysta. "Od tego momentu wiedziałem, że muszę fotografować bliźnięta. Na cześć mojego brata bliźniaka".

Obraz
© *Twin Flames #1. Ali & Gilli Glatt* © Justina Aversano

Według Feature Shoot Aversano wybił te 100 zdjęć jako NFT cztery lata po zrobieniu pierwszego zdjęcia z kolekcji. Cały projekt sprzedał za 0,55 ETH, czyli według dzisiejszego kursu około 1500 dolarów. Jeszcze w tym samym roku NFT reprezentujące pracę Twin Flames #83. Bahareh & Farzaneh Safarani wraz ze wszystkimi 100 fizycznymi odbitkami zostało wystawione przez dom aukcyjny Christie's, stając się pierwszym NFT sprzedanym na tamtejszej licytacji fotografii.

„Twin Flames ma silną więź ze społecznością, której fundamenty opierają się na wzajemnych powiązaniach ludzkości, zwłaszcza gdy trafiają na blockchain” – mówi Aversano.

Obraz
© *Twin Flames #83. Bahareh & Farzaneh Safarani* © Justina Aversano

NFT Twin Flames #83. Bahareh & Farzaneh Safarani i 100 fizycznych zdjęć sprzedano za niebotyczną sumę 1,11 mln dolarów. W tamtym czasie sprzedaż ta biła rekordy popularności. Na tym jednak seria się nie kończyła. W listopadzie kolejny NFT Twin Flames #49. Alyson i Courtney Aliano został sprzedany za 871 ETH (około 2 467 127 dol.), co według Feature Shoot czyni go piątym najdroższym sprzedanym zdjęciem w historii i najdroższym fotograficznym NFT, jaki kiedykolwiek sprzedano.

"Twin Flames #49. Alyson i Courtney Aliano to najbardziej znaczące zdjęcie w tym projekcie" – wskazuje Aversano. Sfotografował on Alyson, swoją byłą nauczycielkę fotografii, w jej domu w Los Angeles, gdy patrzyła w lustro i zamykała oczy, wspominając swoją siostrę bliźniaczkę Courtney, która zmarła wkrótce po porodzie. "Ta fotografia jest totemem tego, co reprezentuje ten projekt. Uhonorowaniem śmierci ukochanej osoby poprzez kreatywność" – wyjaśnia fotograf.

Obraz
© *Twin Flames #49. Alyson i Courtney Aliano* © Justina Aversano

Warto dodać, że Twin Flames #83. Bahareh & Farzaneh Safarani miesiąc temu został ponownie wystawiony na sprzedaż za 3 500 ETH, czyli ponad 9,87 miliona dolarów. Gdyby udało się go sprzedać po tej cenie, z pewnością stałby się najlepiej sprzedającym NFT w historii fotografii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także