Najdroższe zdjęcie świata, czyli kim jest Andreas Gursky [wideo]

Rhine II, fot. Andreas Gursky.
Rhine II, fot. Andreas Gursky.
Krzysztof Basel

10.11.2011 12:14, aktual.: 01.08.2022 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcie, na które patrzycie, to nie zwykły krajobraz ściągnięty z jednej z popularnych galerii internetowych. Widzicie "Rhine II" - obecnie najdroższe zdjęcie na świecie. Fotografię Andreasa Gurskiego wylicytowano za 4,3 mln dolarów.

"Untitled #96", fot. Cindy Sherman.
"Untitled #96", fot. Cindy Sherman.

Potrzebne było pół roku, aby padł nowy rekord. Opublikowana miesiąc temu lista najdrożej sprzedanych fotografii na świecie [TOP 7] musi zostać uzupełniona. Zdjęcie Gurskiego "Rhine II", wylicytowane dokładnie za 4 338 500 dolarów, wyprzedziło fotografię  „Untitled #96″ Cindy Sherman, sprzedaną w maju 2011 r. za rekordową sumę 3,9 mln dolarów. Poprzedni rekord również należał do Gurskiego. Jego praca „99 Cent II Diptychon” została sprzedana w 2007 r. za 3,3 mln dol.

„99 Cent II Diptychon”, fot. Andreas Gursky.
„99 Cent II Diptychon”, fot. Andreas Gursky.

Fotografia "Rhine II" powstała w 1999 r. i przedstawia krajobraz rzeki Ren. Dopiero teraz jednak została tak bardzo doceniona. Wylicytowana odbitka ma rozmiary 185,4 x 363,5 cm, a wraz z oprawą 207 x 385,5 x 6,2 cm. Gursky słynie ze zdjęć, w których zamieszcza mnóstwo szczegółów widocznych głównie na dużych odbitkach. Jak wiele innych, także to powstało drogą cyfrowej edycji i wielu zmian, aby wykreować imponującą panoramę o wielkich rozmiarach.

Trudno zrozumieć powody aż tak wysokiej ceny tej pracy - podobnie jak i wielu innych dzieł sztuki. Z drugiej strony sztuka to tak subiektywny przedmiot, że trudno sprzeciwiać się takiej wycenie. Jeśli znalazła się osoba zdolna zapłacić 4,3 mln dolarów za odbitkę, to znaczy, że to zdjęcie jest tyle warte.

Na koniec polecam Wam film "Gursky World", autorstwa Bena Lewisa - krótka biografia autora najdroższego zdjęcia na świecie, opis jego metod oraz twórczości.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)