Najlepsze czarno-białe zdjęcia 2018 roku według LensCulture
Magazyn LensCulture po raz pierwszy wyłonił najlepsze zdjęcia w konkursie fotografii czarno-białej. Konkurs B + W LensCulture Photography Awards prezentuje naprawdę wysoki poziom.
Poznaliśmy zwycięzców pierwszej edycji konkursu fotografii czarno-białej organizowanego przez magazyn LensCulture . Wielu fotografów zgadza się ze stwierdzeniem Roberta Franka, które brzmi: "Czarny i biały to kolory fotografii" i to właśnie do tych osób kierowane jest współzawodnictwo. Wśród nadesłanych prac znalazły się zdjęcia z różnych dziedzin: od fotografii ulicznej, przez portret, fotografię kreacyjną po dokument.
Konkurs został podzielony na dwie kategorie: zdjęcia pojedyncze i serie. Najlepszą serią okazała się "Dolina cieni" wykonana przez Camillo Pasquarelliego, która dokumentuje trudną sytuację w Kaszmirze. To zbiór portretów osób poszkodowanych w wyniku sporu z policją, zestawiony z ich zdjęciami rentgenowskimi ukazującymi śrut tkwiący w ich ciałach. Pod każdym zdjęciem znajdziemy krótką historię każdego z bohaterów.
- Było popołudnie, a policja ścigała osobę rzucającą kamieniami w moim sąsiedztwie. Siedziałem przy drodze, a oni po prostu we mnie strzelili. Nie pamiętam co było dalej. Obudziłem się w szpitalu. Lewe oko było całkowicie uszkodzone więc lekarze zdecydowali się usunąć całą gałkę oczną - mówi Danish, w którego ciele znaleziono aż 60 kawałków śrutu.
Drugie miejsce zajęła seria zdjęć "Calcutta Enigma" wykonana przez Alexandra de Mortemarta. Zestaw kadrów wykonany został w Kalkucie, gdzie niektórzy ludzie żyją w bardzo złych warunkach, ale zachowują nadzieję i energię - jak pisze autor.
Na trzecim miejscu znalazł się komplet "Muse" Juul Kraijer. To spokojne portrety autorstwa młodej Francuzki, które dzięki różnym rekwizytom - od strąków fasoli po różne zwierzęta - budzą pewnego rodzaju niepokój.
W kategorii zdjęć pojedynczych zwyciężyła Beth Caron ze Stanów Zjednoczonych ze zdjęciem "Tymczasowa matka", na drugim miejscu znalazło się zdjęcie wykonane przez rosyjskiego fotografa Michaiła Griebienszczikowa, za nim był Tonay Roy Sgar z Bangladeszu.
Wśród zdjęć wybranych przez jurorów znajdziemy prace: Bretta Leigh Dicksa, Carola Allen-Storeja, Klausa Lenzena, Joshuy Sarinany, Damiona Bergera, Sary Jurado, Feiyi Wen oraz MAriny Black.
Prace wszystkich 39 finalistów możecie zobaczyć na stronie internetowej konkursu.