Najlepsze serwisy pozwalające na dzielenie się zdjęciami
Aparaty przestały już dawno być tylko elitarnym urządzeniem w posiadaniu, którego była garstka osób. Dzięki temu, że aparaty stały się naprawdę powszechnie posiadanym urządzeniem (czy to wbudowanym w telefon, czy profesjonalną lustrzanką cyfrową) na Naszych dyskach i kartach pamięci zaczęły pojawiać się spore ilości zdjęć. Radość z fotografowania wiąże się także z możliwością prezentacji ich najbliższym i tym, których nie znamy. W jaki sposób najlepiej podzielić się swoimi dokonaniami z jak największą grupą osób? Skorzystać z któregoś z serwisów foto pozwalających na to.
Wszyscy znają. Serwis jest bardzo przejrzysty, pozwala na dodawanie zdjęć i plików wideo. Ja poza możliwościami we Flickr'ze cenie społeczność zgromadzoną przy tym serwisie ? wyjątkowo otwarta na pytania i pomocna, co w przypadku osób, które chcą przy okazji nauczyć się czegoś więcej o fotografii jest bardzo istotne. Standardowo konto darmowe obłożone jest limitem 100MB, ale można stać się użytkownikiem ?pro? za 25 dolarów (za rok), co przy dzisiejszym kursie tej waluty nie jest jakimś wielkim wydatkiem. Nie ukrywam, że ze wszystkich serwisów foto jest to mój ulubieniec.
Raczej mało znany serwis, z opinii osób, które w ogóle korzystają z niego (niezmiernie ciężko trafić kogoś kto posiada tam konto premium) wynika, że jest naprawdę niezły. Tutaj podobnie jak w przypadku silniejszej konkurencji mamy do czynienia z ograniczeniami ? 30 zdjęć miesięcznie, chyba, że zdecydujemy się na wydanie 65 zł a wtedy tego typu ograniczenia nie będę nam straszne. Na potrzeby testów utworzyłem konto i bez większych problemów dodałem kilkanaście zdjęć ? nie napotkałem większych problemów typu zrywanie połączenia, czy jakieś dziwne błędy. Jeśli chodzi o organizację zdjęć (bardzo istotna przy sporej kolekcji) to umieszczamy je w poszczególnych albumach przypisując dodatkowo ?tagi? a nawet datę wykonania zdjęcia. Sam wygląd serwisu jest bardzo przyjemny, dodatkowo możemy go spersonalizować używając jednego z dostępnych theme'ów. Reasumując ? bardzo przyjemny ? szkoda, że tak mało znany (szczególnie wśród polaków).
Również znany serwis, który pozwala na dzielenie się swoimi zdjęciami ? tym razem należący do Gogole. Darmowe konto pozwala na dodanie zdjęć o wielkości do 1GB ? początkowo wystarczy, ale z czasem mogą pojawić się problemy i zakup konta płatnego (10GB ? 20$ za rok, lub 500$ za 400GB) może stać się koniecznością. Dla tego serwisu dostępne są narzędzia, które pozwalają w bardzo prosty sposób dodać foty bezpośrednio z pulpitu.
Przez długi czas bardzo chętnie wykorzystywany przez osoby, które miały potrzebę szybkiego dodania zdjęć czy to na swojego bloga czy np. na serwis aukcyjny. PhotoBucket stara się odzyskać użytkowników dodając różne możliwości zarządzania swoimi zdjęciami, czy pozwalając im dodawać pliki wideo. Często stawiany jest jako jedna z lepszych alternatyw dla użytkowników, którzy z różnych powodów nie chcą korzystać z Flickra.
Tak, teraz coś z naszego podwórka. Jakiś czas temu do tego serwisu została dodana 25-milionowa fotografia ? niby przy 2 miliardach Flickra to bardzo mało, ale jak na nasze realia to naprawdę bardzo dobry wynik. Zdjęcia do tego serwisu można dodawać także w sposób "anonimowy" - bez konieczności rejestracji konta. Zdjęcia można organizować i wyszukiwać przy użyciu tagów, a nawet uwzględniając model aparatu jakim zostało wykonane. Fotosik ma do zaoferowania narzędzia, które pozwalają na zarządzanie zdjęciami. Sam najczęściej wykorzystuje Fotosika do bardzo szybkiego dodawania zdjęć (a także screenshotów).
Własna strona
Bardzo dobrą formą pokazania światu swoich zdjęć może być wykorzystanie jakiegoś skryptu galerii, lub zarejestrowanie jakiegoś fotobloga (Fotoblog.pl, PhotoBlog.pl). Jeszcze inną opcją jest Jalbum, który ma naprawdę spore możliwości, ale mimo to nawet początkujący i mało obyci w temacie użytkownicy powinni dać sobie radę z wykorzystaniem tej aplikacji.
Źródło: vBeta