Najlepsze zdjęcia grudniowego deszczu meteorów

Najlepsze zdjęcia grudniowego deszczu meteorów
Źródło zdjęć: © © [NIGHTSCAPES](HTTP://NIGHTSCAPES.PL)
Monika Homan

17.12.2018 13:30, aktual.: 17.12.2018 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Maksimum roju Geminidów za nami. Tam, gdzie chmury nie zasłoniły nieba, można było podziwiać wspaniały spektakl i zrobić świetne zdjęcia. Zobaczcie najlepsze fotografie z internetu.

Pod koniec ubiegłego tygodnia mieliśmy okazję obserwować maksimum roju Geminidów. Grudniowy rój meteorów związany jest z powrotem w okolice Słońca planetoidy Phaethom, która została odkryta w 1983 roku przez satelitę IRAS. Naukowcy przypuszczają, że jest to odizolowane jądro starej komety.

Podczas największego zbliżenia do Słońca na Phaethom działa temperatura ponad 800 stopni Celsjusza, co powoduje erozję planetoidy i kruszenie skał, które odrywając się od ciała macierzystego tworzą warkocz, podobny do tych, które ciągną się za kometami. Wysoką temperaturę są w stanie przetrwać tylko duże i gęste odłamki, dzięki czemu Geminidy docierają znacznie głębiej w atmosferę ziemską, niż inne meteoroidy.

Geminidy co roku są świetną okazją do astrofotografii. Również w tym roku mogliśmy podziwiać na niebie wspaniały spektakl - o ile oczywiście nie przysłoniły nam go chmury. W internecie pojawiły się już zdjęcia fotografów z całego świata, którym udało się uchwycić w kadrze świetlne smugi. Zobaczcie niektóre z nich.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)