Najmniejszy dziki kot: Uroczy morderca

Najmniejszy dziki kot: Uroczy morderca
Źródło zdjęć: © © BBC / YouTube
Justyna Kocur-Czarny

26.11.2019 10:42, aktual.: 26.07.2022 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już nazwa gatunku zdradza, z jak uroczym zwierzęciem mamy do czynienia. Kotek rudy jest najmniejszym, dzikim kotem w Azji i jednym z najmniejszych na świecie.

Ten mały drapieżca mierzy zaledwie od 35 do 48 cm i waży około kilograma. Zwinięty w kłębek, mieści się dłoni. Większość jego futra jest szara, z rudymi plamami na całym ciele. Żyje w Indii, na Sri Lance oraz okolicach Nepalu. Ten gatunek nie jest łatwy do namierzenia, a co dopiero sfotografowania. Poluje w nocy, w dzień kryjąc się w bezpiecznych schronieniach.

Kotka rudego udało się namierzyć ekipie BBC, która niedawno wypuściła zajawkę odcinka "Big Cats". Paradoksalnie dotyczy on jednego z najmniejszych kotowatych. Uroczy kociak, tak naprawdę kociakiem nie jest. To dorosły osobnik, choć może schować się za pojedynczym liściem.

World's smallest cat 🐈- BBC

Jego ryknięcie wywołuje raczej rozczulenie niż strach, ale powiedzcie to ptakom, owadom i drobnym ssakom, na które poluje. Niech wygląd was nie zwiedzie: to prawdziwy drapieżca, który wie jak poradzić sobie w dżungli.

Ten miniaturowy lampart jest narażony na wyginięcie spowodowane wycinaniem lasów pod tereny uprawne. Są też tępione ze względu na szkody, jakie wyrządzają w hodowlach drobiu. Kolejnym zagrożeniem dla gatunku jest fakt, że łatwo krzyżują się z kotami domowymi.

Obraz
© © BBC / YouTube
Obraz
© © BBC / YouTube
Obraz
© © BBC / YouTube
Obraz
© © BBC / YouTube
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)