Pierwszy raz w historii zobaczyliśmy tę stronę Jowisza. Jest nieziemska!

Jowisz widziany z nowej perspektywy
Jowisz widziany z nowej perspektywy
Źródło zdjęć: © © NASA / Kevin M. Gill
Monika Homan

28.02.2019 08:33, aktual.: 26.07.2022 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wokół Jowisza od 2016 roku krąży sonda kosmiczna Juno dostarczając naukowcom zdjęcia gazowego giganta. Najnowsze zdjęcia pozwalają spojrzeć na planetę pod zupełnie nowych kątem.

Jowisz jest ogromną planetą gazową, która pokrywa kilka warstw chmur, układających się w charakterystyczne pasy biegnące poziomo. Od 2016 roku na jego orbicie znajduje się sonda kosmiczna Juno, która regularnie dostarcza naukowcom zdjęcia i informacje o tym olbrzymie.

Misja Juno potrwa do 2021 roku

Sondę Juno wystrzelono w kosmos 5 sierpnia 2011 roku. Została wyprowadzona na orbitę heliocentryczną przez rakietę nośną Atlas V. 5 lipca 2016 roku, po prawie pięciu latach w przestrzeni kosmicznej, Juno wykonała manewr wejścia na orbitę wokół Jowisza. Prowadzone przez nią badania mają potrwać do 2021 roku, a zakończy je deorbitacja sondy i spalenie w atmosferze gazowego giganta.

Zadaniem sondy Juno jest przebadanie składu i struktury atmosfery Jowisza, pola magnetycznego oraz grawitacyjnego. Zbudowana z materiałów kompozytowych sonda ma kształt graniastosłupa i otoczona jest panelami słonecznymi umieszczonymi na skrzydłach o wymiarach prawie 9 x 3 m. Konstrukcja urządzenia otoczona jest wykonaną z tytanu osłoną.

Sonda Juno
Sonda Juno

Według pierwszego planu sonda miała zakończyć swoja misję 20 lutego 2018 roku, jednak misja została przedłużona o kilka kolejnych lat, żeby osiągnąć zaplanowane dla niej cele.

Sonda Juno przesyła nowe dane

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała najnowsze zdjęcie wysłane przez sondę, które ukazują Jowisza z nie widzianych wcześniej kątów. Obrazy pokazują południowe szerokości planety. Zdjęcia zostały zrobione 21 i 25 lutego 2019 roku i opublikowane przez NASA.

Obraz
© © NASA / Kevin M. Gill

Następnie Kevin M. Gill, inżynier oprogramowania w agencji kosmicznej połączył pojedyncze zdjęcia w całość i w ten sposób możemy zobaczyć zdjęcia gazowego olbrzyma z perspektywy, z której jeszcze nie można było go zobaczyć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia