Najnowsze zdjęcie Jowisza wygląda jak abstrakcyjne dzieło malarskie

Najnowsze zdjęcie Jowisza wygląda jak abstrakcyjne dzieło malarskie

Najnowsze zdjęcie Jowisza wygląda jak abstrakcyjne dzieło malarskie
Źródło zdjęć: © © NASA / [www.nasa.gov](https://www.nasa.gov/imagefeature/jpl/pia21386/darkspotandjoviangalaxy)
Marcin Watemborski
30.03.2017 09:57, aktualizacja: 26.07.2022 18:34

Sonda kosmiczna Juno przesłała niedawno najbardziej szczegółowe zdjęcie Jowisza, jakie kiedykolwiek mieliśmy okazję zobaczyć. Widać na nim kolorowe chmury, które swoim układem przypominają abstrakcyjne dzieło Van Gogha.

Przestrzeń kosmiczna ciągle nas zaskakuje. Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego na temat tego, co nas otacza. Badaliśmy już Księżyc, badamy Marsa, Jowisza i wiele innych ciał niebieskich. Lecz to właśnie Jupiter jest tematem ostatnich gorących rozmów, ze względu na nowy obraz, który dopiero co zobaczyliśmy.

To wspaniałe zdjęcie zostało zarejestrowane przez teleskop JunoCam 2 lutego 2017 roku o godzinie 8:13 rano, kiedy sonda badająca Jowisza była 14 500 kilometrów od gigantycznej planety. NASA wspomina, że przedstawia ono formację burzową „Dark Spot”. Obraz został pokolorowany przez naukowca - Romana Tkachenko, dzięki czemu mamy pogląd na to, jak wygląda Jowisz. Surowe obrazy są dostępne na stronie internetowej JunoCam.

Junocam
Junocam

Póki co nie wiemy jeszcze wiele na temat samej formacji burzowej. Prawdopodobnie zmiany atmosferyczne są bardzo gwałtowne. Jowisz znany jest ze swoich agresywnych burz, a same zjawiska pogodowe, które tam zachodzą, mogą mieć tysiące kilometrów rozpiętości oraz trwać przez dziesięciolecia. Jest to jeden z tematów badań sondy Juno.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Sonda właśnie ukończyła misję piątego zbliżenia się do Jowisza, w którego obszarze znalazła się 4 lipca 2016 roku. Niedługo możemy spodziewać się nowych informacji na temat planety i mamy nadzieję zobaczyć więcej pięknych zdjęć, które odkryją przed nami nowe karty.

Obraz
© © Vincent Van Gogh

Przy okazji – nie sądzicie, że Jowisz zdecydowanie przypomina „Gwieździstą Noc” Van Gogha?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)