Najstarsza wiśnia w Japonii znów zakwitła. Ma dwa tysiące lat!

Najstarsza wiśnia w Japonii znów zakwitła. Ma dwa tysiące lat!
Źródło zdjęć: © © skyseeker / [Flickr](https://www.flickr.com/photos/skyseeker/33721126343/)
Monika Homan

08.04.2019 10:57, aktual.: 08.04.2019 12:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Legenda głosi, że Jindai Zakura - najstarsza wiśnia w Japonii - została zasadzona przez syna cesarza Keikō w pierwszym wieku naszej ery. Od niemal 2 tysięcy lat drzewo kwitnie każdej wiosny i przyciąga tysiące turystów.

Podziwianie urody kwiatów ozdobnych wiśni to tradycyjny japoński zwyczaj. Ma nawet swoją nazwę - Hanami (花見), czyli oglądanie kwiatów. Każdej wiosny, od kilkuset lat Japończycy świętują hanami. Tysiące ludzi zapełniają parki bawiąc się pod ukwieconymi drzewami, często do późnych godzin nocnych.

W świątyni Jissou, niedaleko góry Fuji, znajduje się najstarsze drzewo wiśni w Japonii - Jindai Zakura (神代桜), czyli kwiat wiśni z czasów bogów. Jego wiek ocenia się na około 2000 lat. To jedno z trzech drzew zasadzonych na terenie świątyni. Mierzy ponad 10 metrów wysokości i ma podobny obwód pnia.

Według legendy drzewko zasadził Yamato Yamato Takeru, syn cesarza Keikō, kiedy dowodził oddziałem ekspedycyjnym na wschodzie. Drzewko rosło bez problemów przez 12 wieków, kiedy poważnie zachorowało. Uratował je buddyjski mnich Nichiren, który stał się bardzo wpływową postacią w japońskim buddyzmie. Błogosławieństwo zadziałało i w 1922 roku drzewko Jindai Zakura stało się pierwszym pomnikiem przyrody w Japonii.

Jednak nie był to koniec problemów starożytnego drzewa. Nieco ponad 50 lat temu piorun uderzył w nie, wydrążając środek pnia i nadając mu sękaty kształt. Również jego popularność okazała się nie być jego błogosławieństwiem. Tysiące turystów, którzy odwiedzą świątynie, żeby zobaczyć święte drzewo wywarły tak duży wpływ na glebę, która zbiła się pod ciężarem ich kroków, że drzewo znów zaczęło obumierać.

Wykwalifikowany ogrodnik w 2003 roku zaczął wdrażać plan ratowania Jindai Zakury. Całą zbitą ziemię wokół drzewa zastąpiono nową i postawiono ogrodzenie, aby chronić je przed przyszłymi gośćmi.

Choć drzewko nie jest najbardziej urodziwym okazem, jaki można zobaczyć w Japonii, to świadomość tego, że żyje od 2000 lat co roku pokrywa się drobnymi kwiatami dając odwiedzającym niezwykły spektakl, robi ogromne wrażenie. Teraz, podczas Hanami, starożytne drzewo znów zakwitło.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)