Najstarsze zdjęcie prezydenta w historii USA zostało odnalezione. Ma 174 lata!

Najstarsze zdjęcie prezydenta w historii USA zostało odnalezione. Ma 174 lata!
Marcin Watemborski

22.08.2017 06:59, aktual.: 26.07.2022 18:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

John Quincy Adams był prezydentem USA w latach 1825-1829. Był on również jednym z polityków, który nie przepadał za nowym medium, jakim była fotografia i unikał zdjęć, jak tylko mógł. Odnaleziono dagerotyp z 1843 roku, na którym Adams jest wyraźnie niezadowolony.

W 1843 roku były już prezydent Adams zapozował dla jednego z lokalnych fotografów podczas posiedzenia w Nowym Jorku. 76-letniemu politykowi zdjęcie zdecydowanie nie przypadło do gustu, ponieważ określił je jako ”ohydne”. Dobrze, że nie dożył czasu, w którym nieszczęsny dagerotyp trafił do antykwariatu i został wyceniony na 50 centów w 1970 roku.

Obecnie zdjęcie jest częścią zbiorów w National Portrait Gallery, gdzie specjaliści stwierdzili, że jest to najstarsze zachowane zdjęcie amerykańskiego prezydenta. Im jest starsze, tym nabiera większej wartości. W październiku ma zostać wystawione na aukcji w domu Sotheby.

Znawcy tematu wyceniają wartość kadru na 150 – 250 tysięcy dolarów. Dagerotyp powstał dokładnie w marcu 1843 roku, kiedy Adams oddał swoje stanowisko w Kongresie. 6. prezydent USA przekazał zdjęcie swojemu przedstawicielowi, którego przodkowie trzymali je dalej w zbiorach rodzinnych. Niestety zapomnieli, kto był na zdjęciu i jaka była jego historia.

Bez wątpliwości jest to najważniejsze historyczne zdjęcie portretowe, które w przeciągu ostatnich 20 lat trafi na aukcję. Nie jest to tylko ważny zapis historii, ale genialna kompozycja. Po tym obrazie można naprawdę dowiedzieć się kim był Adams.

Technicznie rzecz biorąc – nie jest to najstarsze zdjęcie prezydenta USA, jakie powstało, lecz najstarsze, które się zachowało. Dagerotyp ma wymiary 5x4 cala. Co do pierwszego zdjęcia prezydenta USA, które zostało w ogóle wykonane – jest ono przypisywane do Williama Henry'ego Harrisona i powstało ono w 1841 roku. Niestety nie wiadomo nic na temat oryginalnego dagerotypu i jego historii. Jednak Metropolitan Museum of Art jest w posiadaniu kopii, która została wykonana około 1850 roku.

Tył zdjęcia ze stosownymi oznaczeniami.
Tył zdjęcia ze stosownymi oznaczeniami.

Adams został sfotografowany po raz pierwszy w 1842 roku przez Johna Plumbe Jr. Niestety fotografia zaginęła.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)