Najstarsze zdjęcie Wrocławia jest tak stare, jak sama fotografia

Najstarsze zdjęcie Wrocławia jest tak stare, jak sama fotografia

Najstarsze zdjęcie Wrocławia jest tak stare, jak sama fotografia
Monika Homan
13.08.2018 10:11, aktualizacja: 26.07.2022 17:54

Znalezione w archiwum muzeum w Monachium zdjęcie, jest prawdopodobnie najstarszą fotografią Wrocławia, jaka kiedykolwiek powstała. Na dagerotypie zobaczyć możemy jak wyglądała północna ściana Placu Solnego w latach 1839 - 1846.

Prawdopodobnie najstarsze zdjęcie, przedstawiające wrocławski Plac Solny i część rynku, powstało mniej więcej 170 lat temu. Wykonane zostało w technice dagerotypii, która oficjalnie została zapoczątkowana w 1839 roku przez Niépce'a i Daguerre’a. Wynalezienie dagerotypii uznaje się za początek fotografii. Co ciekawe - zdjęcie Wrocławia może być prawie tak stare, jak pierwsze oficjalne fotografie na świecie.

To stare zdjęcie Wrocławia powstało pomiędzy 1839 a 1846 i odnalezione zostało w zbiorach muzeum w Monachium. Skąd wiadomo w jakim czasie powstało to zdjęcie? Widać na nim pomnik feldmarszałka von Blüchera, który powstał w 1827 roku oraz w głębi, po prawej stronie, Wrocławską Wielką Wagę Miejską, która została zlikwidowana w 1846 roku. Wynika z tego, że zdjęcie musiało powstać pomiędzy datą wynalezienia dagerotypii, a wyburzeniem wagi.

Dziś to miejsce wygląda nieco inaczej. Największą różnicą jest kamienica po prawej stronie, którą w latach 1929-1931 zastąpiła Miejska Kasa Oszczędności (dziś znajduje się tam oddział banku). W podobnym czasie powstał modernistyczny budynek apteki "Pod Murzynem" (drugi od prawej), który jest wynikiem przebudowy dwóch mieszczańskich kamienic z czasów średniowiecza. W jednej z nich od drugiej połowy XV wieku działała apteka. Ciekawostką jest, że w jej wnętrzu przechowywana była mumia młodej egipskiej kobiety, którą przywiózł do Wrocławia Jacoubs Kraus - właściciel apteki. Na tej samej ścianie Placu Solnego znajduje się również Dom Oppenheimów - kamienica z XIII wieku, która została gruntownie przebudowana w XVIII wieku (po lewej stronie na dageotypie).

Współczesne zdjęcie Placu Solnego.
Współczesne zdjęcie Placu Solnego.© © Janusz Krzeszowski / [Facebook](https://www.facebook.com/JanuszKrzeszowskiFotografia/)

Sam Plac Solny powstał prawdopodobnie w 1242 roku i określany był jako Targ Polski lub Solny właśnie. Po postawieniu na nim pomnika Blüchera, nazwę zmieniono na Blücherplatz. Po II wojnie przywrócona została jego historyczna nazwa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)