Najstarsze zdjęcie Wrocławia jest tak stare, jak sama fotografia
Znalezione w archiwum muzeum w Monachium zdjęcie, jest prawdopodobnie najstarszą fotografią Wrocławia, jaka kiedykolwiek powstała. Na dagerotypie zobaczyć możemy jak wyglądała północna ściana Placu Solnego w latach 1839 - 1846.
Prawdopodobnie najstarsze zdjęcie, przedstawiające wrocławski Plac Solny i część rynku, powstało mniej więcej 170 lat temu. Wykonane zostało w technice dagerotypii, która oficjalnie została zapoczątkowana w 1839 roku przez Niépce'a i Daguerre’a. Wynalezienie dagerotypii uznaje się za początek fotografii. Co ciekawe - zdjęcie Wrocławia może być prawie tak stare, jak pierwsze oficjalne fotografie na świecie.
To stare zdjęcie Wrocławia powstało pomiędzy 1839 a 1846 i odnalezione zostało w zbiorach muzeum w Monachium. Skąd wiadomo w jakim czasie powstało to zdjęcie? Widać na nim pomnik feldmarszałka von Blüchera, który powstał w 1827 roku oraz w głębi, po prawej stronie, Wrocławską Wielką Wagę Miejską, która została zlikwidowana w 1846 roku. Wynika z tego, że zdjęcie musiało powstać pomiędzy datą wynalezienia dagerotypii, a wyburzeniem wagi.
Dziś to miejsce wygląda nieco inaczej. Największą różnicą jest kamienica po prawej stronie, którą w latach 1929-1931 zastąpiła Miejska Kasa Oszczędności (dziś znajduje się tam oddział banku). W podobnym czasie powstał modernistyczny budynek apteki "Pod Murzynem" (drugi od prawej), który jest wynikiem przebudowy dwóch mieszczańskich kamienic z czasów średniowiecza. W jednej z nich od drugiej połowy XV wieku działała apteka. Ciekawostką jest, że w jej wnętrzu przechowywana była mumia młodej egipskiej kobiety, którą przywiózł do Wrocławia Jacoubs Kraus - właściciel apteki. Na tej samej ścianie Placu Solnego znajduje się również Dom Oppenheimów - kamienica z XIII wieku, która została gruntownie przebudowana w XVIII wieku (po lewej stronie na dageotypie).
Sam Plac Solny powstał prawdopodobnie w 1242 roku i określany był jako Targ Polski lub Solny właśnie. Po postawieniu na nim pomnika Blüchera, nazwę zmieniono na Blücherplatz. Po II wojnie przywrócona została jego historyczna nazwa.