Najstarsze znane zdjęcie zwierzęcia zostało zrobione w Rzymie
Trzy lata po tym jak Louis Daguerre zaprezentował światu dagerotypię, Girault de Prangey odbywał swoją wielką podróż po krajach śródziemnomorskich. Wtedy powstało prawdopodobnie najstarsze zdjęcie zwierzęcia, które przetrwało do naszych czasów.
Pierwszeństwo w wynalezieniu dagerotypii oraz historycznie pierwszej fotografii było przedmiotem wielu sporów. Do tej pory jednak nikt nie ogłosił jeszcze jakie zdjęcie zwierzęcia jest tym historycznie pierwszym. Aż portret krowy z Rzymu wysunął się na prowadzenie, pretendując do miana najstarszej zachowanej fotografii zwierzęcia.
Hans P. Kraus Jr. Fine Photographs w Nowym Jorku prowadzi do 15 listopada wystawę pod tytułem „Kopyto, łapa, skrzydło lub płetwa: stworzenia w fotografiach”, która przedstawia niektóre sposoby, w jakie fotografowie przedstawiali zwierzęta w historii tego medium.
Wkrótce po otwarciu wystawy, galeria niespodziewanie otrzymała dagerotypię wykonaną przez francuskiego fotografa Josepha-Philiberta Giraulta de Prangey. Francuz znany jest jako autor najwcześniejszych (i ocalonych do dziś) zdjęć z Grecji, Palestyny, Egiptu, Syrii i Turcji.
Zdjęcie krowy zostało najprawdopodobniej wykonane w 1842 roku, kiedy fotograf podróżował po krajach śródziemnomorskich i zatrzymał się w Rzymie. Zostało wykonane metodą dagerotypii. Obecnie dołączyło do wystawy obok innych znanych zdjęć zwierząt, z dumą nosząc jednak palmę pierwszeństwa.