Najstarsze znane zdjęcie zwierzęcia zostało zrobione w Rzymie

Najstarsze znane zdjęcie zwierzęcia zostało zrobione w Rzymie
Źródło zdjęć: © © JosephPhilibert Girault de Prangey
Justyna Kocur-Czarny

25.10.2019 14:24, aktual.: 26.07.2022 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trzy lata po tym jak Louis Daguerre zaprezentował światu dagerotypię, Girault de Prangey odbywał swoją wielką podróż po krajach śródziemnomorskich. Wtedy powstało prawdopodobnie najstarsze zdjęcie zwierzęcia, które przetrwało do naszych czasów.

Pierwszeństwo w wynalezieniu dagerotypii oraz historycznie pierwszej fotografii było przedmiotem wielu sporów. Do tej pory jednak nikt nie ogłosił jeszcze jakie zdjęcie zwierzęcia jest tym historycznie pierwszym. Aż portret krowy z Rzymu wysunął się na prowadzenie, pretendując do miana najstarszej zachowanej fotografii zwierzęcia.

Hans P. Kraus Jr. Fine Photographs w Nowym Jorku prowadzi do 15 listopada wystawę pod tytułem „Kopyto, łapa, skrzydło lub płetwa: stworzenia w fotografiach”, która przedstawia niektóre sposoby, w jakie fotografowie przedstawiali zwierzęta w historii tego medium.

Wkrótce po otwarciu wystawy, galeria niespodziewanie otrzymała dagerotypię wykonaną przez francuskiego fotografa Josepha-Philiberta Giraulta de Prangey. Francuz znany jest jako autor najwcześniejszych (i ocalonych do dziś) zdjęć z Grecji, Palestyny, Egiptu, Syrii i Turcji.

Zdjęcie krowy zostało najprawdopodobniej wykonane w 1842 roku, kiedy fotograf podróżował po krajach śródziemnomorskich i zatrzymał się w Rzymie. Zostało wykonane metodą dagerotypii. Obecnie dołączyło do wystawy obok innych znanych zdjęć zwierząt, z dumą nosząc jednak palmę pierwszeństwa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)