Najstarszy aparat dalmierzowy Nikon One sprzedany za 380 tysięcy euro

Najstarszy aparat dalmierzowy Nikon One sprzedany za 380 tysięcy euro

Najstarszy aparat dalmierzowy Nikon One sprzedany za 380 tysięcy euro
Marcin Watemborski
23.11.2016 10:26, aktualizacja: 26.07.2022 18:45

Nikon One – klasyk pośród klasyków - piękna konstrukcja, niezawodne działanie i niesamowita historia z zaklętą duszą. Pierwszy z aparatów dalmierzowych Nikona znalazł nowego właściciela podczas aukcji WestLicht Photographica Auction.

Austriacki dom aukcyjny WestLicht Photographica Auction wystawił na sprzedaż pierwszy małoobrazkowy dalmierz Nikona, który w tamtym czasie posługiwał się jeszcze nazwą Nippon Kogaku. Sprzedany model uchodzi za trzeci wyprodukowany w historii firmy i jest on jednocześnie najstarszym aparatem Nikona na świecie.

Obraz

Nikon One o numerze seryjnym 60924 jest wyposażony w stałoogniskowy obiektyw Nikkor-H 50mm f/2. Szkło jest jednym z 11 tego typu kiedykolwiek wyprodukowanych. Aparat został wyprodukowany w 1948 roku, co przypomina napis „Made in Occupied Japan”, przynoszący na myśl okupowaną przez wojska amerykańskie Japonię.

Obraz

Aparat pochodzi z kolekcji Teda Sato, bardzo znanego kolekcjonera z Japonii. Puszka ma oryginalną migawkę oraz rzadki pasek, adekwatny do epoki, z której pochodzi. Jego stan został określony grupą B+, a cena wywoławcza wynosiła 90 tysięcy euro. Sprzedający szacowali ostateczną kwotę na 180 tysięcy euro, jednak ta zaskoczyła wszystkich i osiągnęła wysokość aż 380 tysięcy euro, czyli ponad 1,5 miliona złotych.

Piękna rzecz, trzeba przyznać. Na pewno nowy nabywca będzie dobrze opiekował się upragnioną zabawką. Miejmy nadzieję, że ten aparat nie skończy na czyimś strychu i będzie należycie pielęgnowany i konserwowany. Gratulujemy szczęśliwemu nabywcy!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)