Najszybszy aparat na świecie - 6,1 miliona zdjęć na sekundę!

Najszybszy aparat na świecie - 6,1 miliona zdjęć na sekundę!
Krzysztof Basel

30.04.2009 11:30, aktual.: 02.08.2022 10:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy zbudowali aparat fotograficzny, który wykonuje 6,1 miliona zdjęć na sekundę. Prędkość jego migawki wynosi  1/440 trylionową sekundy. Najszybszy aparat na świecie wykorzystuje specjalny laser i zdecydowanie nie wygląda jak typowy kompakt.

"Wynaleźliśmy nowy rodzaj technologii fotograficznej, która przezwycięża fundamentalne ograniczenia pomiędzy czułością i szybkością" - powiedział w rozmowie dla magazynu Wired Keisuke Goda, specjalista optoelektroniki z Uniwersytetu Kalifornii.

*"To najszybszy aparat fotograficzny na świecie" - dodał naukowiec. *

Wyjątkowo krótkie czasy migawki pozwalają na ostre uchwycenie poruszających się obiektów. Niestety owocuje to małą ilością światła, które wpada do aparatu i zdjęcia mogłyby wychodzić niedoświetlone. Dlatego urządzenia ma wbudowany wzmacniacz, który pozwala przezwyciężyć ten problem.

Aparat wykorzystuje technologię podświetlania obiektów laserem, który emituje osobną częstotliwość podczerwieni dla każdego piksela, pozwalając w ten sposób na wzmocnienie sygnału, który byłby zbyt słaby.

World's Fastest Camera

*"Nasze urządzenie może być wyjątkowo przydatne w mikroskopii" - mówią twórcy najszybszego aparatu na świecie. *

Póki co aparat potrafi wykonywać zdjęcia złożone tylko z 3000 pikseli. To dużo mniej, niż oferuje najprostszy kompakt dostępny dla każdego z nas. Projektanci zapowiadają jednak dalszy rozwój swojego projektu i zwiększenie rozdzielczości oraz szybkości swojego dzieła. 100 milionów zdjęć na sekundę - to będzie dopiero wynik...*

Więcej na temat tego wyjątkowego aparatu można przeczytać na stronie Wired.

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)