Najszybszy aparat na świecie - 6,1 miliona zdjęć na sekundę!

Najszybszy aparat na świecie - 6,1 miliona zdjęć na sekundę!

Najszybszy aparat na świecie - 6,1 miliona zdjęć na sekundę!
Krzysztof Basel
30.04.2009 11:30, aktualizacja: 02.08.2022 10:28

Naukowcy zbudowali aparat fotograficzny, który wykonuje 6,1 miliona zdjęć na sekundę. Prędkość jego migawki wynosi  1/440 trylionową sekundy. Najszybszy aparat na świecie wykorzystuje specjalny laser i zdecydowanie nie wygląda jak typowy kompakt.

"Wynaleźliśmy nowy rodzaj technologii fotograficznej, która przezwycięża fundamentalne ograniczenia pomiędzy czułością i szybkością" - powiedział w rozmowie dla magazynu Wired Keisuke Goda, specjalista optoelektroniki z Uniwersytetu Kalifornii.

*"To najszybszy aparat fotograficzny na świecie" - dodał naukowiec. *

Wyjątkowo krótkie czasy migawki pozwalają na ostre uchwycenie poruszających się obiektów. Niestety owocuje to małą ilością światła, które wpada do aparatu i zdjęcia mogłyby wychodzić niedoświetlone. Dlatego urządzenia ma wbudowany wzmacniacz, który pozwala przezwyciężyć ten problem.

Aparat wykorzystuje technologię podświetlania obiektów laserem, który emituje osobną częstotliwość podczerwieni dla każdego piksela, pozwalając w ten sposób na wzmocnienie sygnału, który byłby zbyt słaby.

World's Fastest Camera

*"Nasze urządzenie może być wyjątkowo przydatne w mikroskopii" - mówią twórcy najszybszego aparatu na świecie. *

Póki co aparat potrafi wykonywać zdjęcia złożone tylko z 3000 pikseli. To dużo mniej, niż oferuje najprostszy kompakt dostępny dla każdego z nas. Projektanci zapowiadają jednak dalszy rozwój swojego projektu i zwiększenie rozdzielczości oraz szybkości swojego dzieła. 100 milionów zdjęć na sekundę - to będzie dopiero wynik...*

Więcej na temat tego wyjątkowego aparatu można przeczytać na stronie Wired.

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)