Najważniejsze zdjęcia ostatnich 10 lat, wybrane przez agencję Reutera

Najważniejsze zdjęcia ostatnich 10 lat, wybrane przez agencję Reutera
Źródło zdjęć: © © Stringer / Reuter / FORUM
Marcin Watemborski

05.12.2019 12:31, aktual.: 06.12.2019 09:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W przeciągu ostatnich 10 lat wydarzyło się naprawdę wiele – od trzęsienia ziemi na Haiti do wojny w Syrii. Fotografowie agencji prasowej Reutera byli na miejscu i fotografowali najważniejsze konflikty zbrojne, wydarzenia społeczne oraz polityczne.

W związku z kończącą się dekadą, agencja prasowa Reutera wybrała najważniejsze zdjęcia prasowe. Zobaczycie przekrój przez wydarzenia, które zmieniły świat i ułożyły współczesny porządek społeczno-polityczny. Łącznie na stronie agencji znajdziecie 150 zdjęć, poniżej prezentujemy wam 20 kadrów, które są według nas najbardziej istotne.

17 września 2010 roku - Londyn, Wielka Brytania

Obraz
© © Stefan Wermuth / Reuter / FORUM

Papież Benedykt XVI wchodzi do Pałacu Lambeth, gdzie mieszkają starsze osoby, tuż przed wizytą u biskupa Canterbury, gdzie wygłosił bardzo poruszające przemówienie. Papież zwracał uwagę na to, że starsze osoby potrzebują należytej opieki, zwłaszcza w dobie prężnie rozwijającej się medycyny. Podczas modlitwy pobłogosławił pensjonariuszy i personel.

29 kwietnia 2011 - Westminster Abbey, Londyn, Wielka Brytania

Obraz
© © Dylan Martinez / Reuter / FORUM

Książę Willia i jego żona Kate, księżna Cambridge, całują się na balkonie pałacu Buckingham. To tradycyjne zdjęcie, które robi każda para z rodziny królewskiej po zaślubinach. Obok stoją: Grace van Custem, Margarita Armstrong oraz Tom Pettifer.

24 września 2011 roku - Libia

Obraz
© © Goran Tomasevic / Reuter / FORUM

Partyzanci walczący przeciw Mu’ammarowi al-Kaddafiemu wystrzeliwują rakietę niedaleko Sirte, jednej z ostatnich twierdz byłego przywódcy rewolucji.

5 października 2011 roku - Pyongyang, Korea Północna

Obraz
© © Damir Sagolj / Reuter / FORUM

Na zdjęciu widać udekorowany portretem Kim Ir Sena. Zdjęcie zostało wykonane pod kontrolą rządu Korei Północnej, który nie pozwala na fotografowanie wszystkiego ze względu na silny nacisk na propagandę. Reżim nie pozostawia niczego przypadkowi.

20 lutego 2013 roku - Gao, Mali

Obraz
© © Joe Penney / Reuter / FORUM

Chłopcy bawią się na dachu wejścia na stadion.

11 marca 2013 roku - Virginia, USA

Obraz
© © Kevin Lamarque / Reuter / FORUM

Lesleigh Coyer (25 lat) leży przy grobie swojego brata Ryana Coyera, który służył w Armii USA podczas misji w Afganistanie i Iraku. Coyer zmarł w wyniku powikłań po odniesieniu ran w Afganistanie.

25 marca 2014 roku - Brazylia

Obraz
© © Lunae Parracho / Reuter / FORUM

Indianie, którzy nie mieli kontaktu z cywilizacją okazują swoją reakcję na samolot latający nad Amazonią niedaleko rzeki Xinane w Brazylii. Przywódca plemienia Ashaninka, którego terytorium graniczy z terytorium plemienia ze zdjęcia wystąpił z prośbą o pomoc do rządu oraz organizacji pozarządowych. Sprawa dotyczyła wtargnięcia na jego ziemie przez inne plemiona oraz ruchów plemion, spowodowanych wycinką lasów wzdłuż granicy z Peru.

30 czerwca 2014 roku - Syria

Obraz
© © Stringer / Reuter / FORUM

Bojownicy terrorystycznego Państwa Islamskiego podczas parady przez ulice na północy prowincji Raqqa po odniesionym zwycięstwie.

20 sierpnia 2014 roku - Ferguson, Missouri, USA

Obraz
© © Adrees Latif / Reuter / FORUM

Stojący we mgle mężczyzna oblał sobie twarz mlekiem po tym, jak dostał gazem po oczach od policji. Zamieszki wybuchły przez reakcję społeczną na zastrzelenie czarnoskórego, nieuzbrojonego 18-latka - Michaela Browna - przez policję. Protestujący sprzeciwiali się nierównemu traktowaniu osób czarnoskórych i zwracali uwagę na to, że w przypadku Afroamerykanów policjanci częściej sięgają po broń.

28 września 2014 roku - Hongkong

Obraz
© © Tyrone Siu / Reuter / FORUM

Protestujący podnosi parasolkę w oparach gazu łzawiącego, który został wystrzelony przez policję, by rozgonić tłum. Zajście miało miejsce przed siedzibą rządu w Hongongu, a demonstracje były wynikiem ogłoszenia niedemokratycznych wyborów. Kandydaci zostali wyłonieni przez komitet nominacyjny, podlegający Chińskiej Republice Ludowej.

10 marca 2015 roku - Lepadam, Mjanma

Obraz
© © Soe Zeya Tun / Reuter / FORUM

Policja bije protestującego studenta podczas krwawego tłumienia zamieszek. Od lat 40 XX wieku w tamtym regionie dochodzi do ciągłych czystek etnicznych. Konflikt dotyczy walk między muzułmanami z grupy etnicznej Rohingja, a buddystami. W Mjanmie istnieje łącznie około 130 grup etnicznych, które nie mają żadnego statusu ani praw.

13 marca 2015 roku - Sinjar, Irak

Obraz
© © Asmaa Waguih / Reuter / FORUM

Partyzantka z Partii Pracujących Kurdystanu. W islamie zostanie zabitym przez kobietę to ogromna ujma na honorze, wręcz hańba. Bojownicy PKK zaangażowali się w walki z dżihadystami wspierając w Iraku kurdyjskiej Peszmergi, dozbrajanej przez wiele państw Zachodu.

5 stycznia 2016 roku - Waszyngton, USA

Obraz
© © Carlos Barria / Reuter / FORUM

Ówczesny prezydent USA, Barack Obama, płacze podczas wydawania oświadczenia o podjęciu kroków administracyjnych w celu zmniejszenia przemocy z użyciem broni na spotkaniu z rodzinami ofiar, które zginęły w trakcie strzelanin.

Jego głos łamał się co chwilę, a przemówienie trafiło do historii. W USA prawo do broni jest powszechne i w wielu stanach wystarczy mieć dowód tożsamości, by wejść w posiadanie pistoletu lub nawet broni długiej. Stany Zjednoczone notują znacznie wyższy odsetek przestępstw z wykorzystaniem broni palnej niż państwa Europy oraz Australia.

Po jego prawej stronie stoi wiceprezydent Joe Biden.

6 lipca 2016 roku - Louisiana, USA

Obraz
© © Jonathan Bachman / Reuter / FORUM

28-letnia pielęgniarka i aktywistka Ieshia Evans wystawia ręce podczas aresztowania przez oddział specjalny policji podczas protestu przeciwko brutalności policji. Impulsem do protestu było zastrzelenie z bliskiej odległości Altona Sterlinka, 37-letniego czarnoskórego mężczyzny, przez dwóch białych policjantów. Wydarzenie zostało ujęte przez wielu świadków telefonami komórkowymi.

13 maja 2018 roku - Hawaje, USA

Obraz
© © Terray Sylvester / Reuter / FORUM

Duża erupcja lawy po wybuchu wulkanu Kilauea.

19 maja 2018 roku - Windsor, Wielka Brytania

Obraz
© © Damir Sagolj / Reuter / FORUM

Harry, książę Sussexu, oraz jego żona Meghan tuż po ceremonii zaślubin w kaplicy Św. Grzegorza.

25 maja 2018 roku - Nowy Jork, USA

Obraz
© © Shannon Stapleton / Reuter / FORUM

Wpływowy producent z Hollywood, Harvey Weinstein, oskarżony o: "gwałt, przestępstwo na tle seksualnym, wykorzystywanie seksualne i molestowanie seksualne w związku z incydentami względem dwóch kobiet", dociera do sądu na Manhattanie. W oskarżeniach brały znane kobiety świata showbiznesu: Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie, Cara Delevingne, Mira Sorvino, Rosanna Arquette i Lea Seydoux.

9 sierpnia 2018 roku - San Roque, Hiszpania

Obraz
© © Juan Medina / Reuter / FORUM

Imigranci uratowani przez łodzie organizacji Proactiva Open Arms na Morzu Śródziemnym tuż przed dotarciem do Algeciras w południowej Hiszpanii.

25 listopada 2018 roku - Tijuana, Meksyk

[photo position="undefined"]146032[/photo]

Maria Meza, 40-letnia imigrantka z Hondurasu ucieka ze swoimi 5-letnimi córkami przed gazem łzawiącym tuż przed murem między USA a Meksykiem.

15 września 2019 roku - Hongkong

Obraz
© © Jorge Silva / Reuter / FORUM

Ludzie strajkujący przeciwko zmianom rządowym kryją się przed policją za parasolkami. Dookoła jest gaz łzawiący.

Więcej zdjęć i informacji znajdziecie na stronie agencji Reuters.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia